Glasbeno-scenski spektakel je prikazal zgodovino slovenskih lipicancev in združil nastope iz Lipiške klasične šole jahanja in Združenja rejcev lipicanca Slovenije, scenarij dobro uro in pol dolge predstave pa je sestavil Tomaž Letnar. Predstavo v Kobilarni Lipica so pripravili v okviru 40-letnice jahalne šole, ki sovpada z 20. obletnico samostojnosti Slovenije, zato so ustvarjalci obe zgodbi združili in pogum konj povezali tudi s pogumom državljanov, ki so se odločili za samostojno pot v prihodnost.

Zvezda predstave je bila brez dvoma Lipiška klasična šola jahanja s tradicionalnimi točkami klasične umetnosti dresurnega jahanja v novi koreografiji. Konjeniški del predstave so dopolnili nastopi atraktivnih kočij, umetniške postavitve konj in baletnih umetnikov. Najbolj osupljiva je bila zagotovo velika četvorka.

Osem snežno belih lipicancev z rdečimi "nogavičkami" in osem umetelno oblečenih jahačev je s svojimi klobuki in priklonom začelo in končalo predstavo, ob kateri nihče izmed gledalcev svojih oči ni premaknil s peščenega odra, ki so ga v Stožicah postavili prav za to predstavo.

Za glasbeni del spektakla so poleg (večinoma pihalnega) Orkestra slovenske vojske pod vodstvom Andreje Šolar poskrbeli še Trio Eroika, harfistka in sopranistka Miriam Andersen, klavirski tandem Bojan Gorišek in Milko Lazar, sopranistka Teja Saksida in tenorist Martin Sušnik ter mešani pevski zbor Obala Koper.

Gledalci so bili pred začetkom spektakla opozorjeni, da nastopajoče plaši, če jim ploskajo. To je bilo za navdušene opazovalce štirinožnih plesalcev precej težko, saj so jih s svojimi vragolijami in sposobnostmi večkrat privedli do vzhičenja. Najmlajši del gledalcev je bil najbolj navdušen nad delom, ko so lipicanci ponosno kazali, katere trike znajo: skoke, brce z nogami v zraku, "sedi", počepe, zabavno prestavljanje nog. Najbolj razneženi so bili, ko so v dvorano prirezgetali žrebički. Ti so poskakovali ob svojih mamah, medtem ko so si te privoščile masažo hrbta in se pred tisočglavo množico povaljale po pesku.

Lipicanci so svetovno znana pasma konjev, njene korenine segajo v leto 1580. Ker so zrasli na slovenskem Krasu, so morali biti zaradi drugačnih življenjskih pogojev močnejši, je zbranim razložila povezovalka predstave. Osnovo za pasmo so dali domači kraški, španski in napolitanski konji, kasneje pa še arabski. Kobilarna Lipica je zibelka vseh lipicanskih konj na svetu in je kulturno-zgodovinski spomenik Republike Slovenije. Dva izmed znanih svetovnih voditeljev, ki jima je naša država podarila lipicance, sta Moamer Gadafi in britanska kraljica Elizabeta II.