V zadnjem času smo velikokrat slišali, da se otroci vse manj odločajo za šolanje v nekaterih nekoč tradicionalnih poklicih. Med te sodi tudi poklic kuharja in prav v gostinstvu imajo največ problemov zato, ker primanjkuje ustreznih kadrov. Svoje mnenje ima Jože Godec iz Bohinja, ki je kuhar že dvajset let in je kuhal v mnogih znanih hotelih restavracijah, od blejskega Grand hotela Toplice do ljubljanskega Leva.

"Zakaj tako rad kuham? To me veseli, kuhanje me je vedno veselilo. Res je, da je dobrih kuharjev vse manj in vse manj je mladih, ki bi se odločili za ta poklic. Vsi govorijo o plačah, ampak na vse skupaj bi morali drugače pogledati. Na primer na to, kako zadovoljen si lahko, ko ustvarjaš, kuhaš in pripraviš nekaj, kar bo všeč vsem, kar bo gastronomski užitek," razlaga kuharski mojster Jože Godec iz blejskega hotela Triglav.

Otroci se znajdejo v kuhinji

Z Urošem Štefetom, ki je glavni kuhar v vrhunski restavraciji 1906 Bled, posebno pozornost namenjata najmlajšim. Ti med počitnicami počnejo vse mogoče in še najbolj koristne so različne prostočasne delavnice, na katerih se otroci spoznavajo z različnimi veščinami. Kulinarične delavnice za otroke med 4. in 12. letom starosti so se v zadnjih letih pokazale za uspešne.

Zato je ob počitniških sobotah v kuhinji blejskega hotela Triglav še posebno živahno. V povprečju po petnajst otrok na brezplačnih kulinaričnih delavnicah ustvarja prave kuharske dobrote. Otroci se v štirih urah ob vodstvu izkušenih kuharjev seznanijo s poklicem in delom kuharja, spoznajo kuhinjske pripomočke, se seznanijo z zelenjavo na hotelskem vrtu in predvsem sami pripravijo kosilo.

Vsi kuhinjski pripomočki so pravi, tudi noži, kuhalnice in lonci. Otroci so ob takšnem spoznavanju kuharskega poklica navdušeni, starši prav tako, saj se redko pripeti, da jim otroci v celoti pripravijo "zaresno" kosilo.

Priprava za prihodnost

Otroci seveda še ne vedo, da se s takšnimi počitniškimi aktivnostmi v kuhinji pripravljajo na morebitni uspeh v resničnem življenju. Skupinsko kuhanje je osnova tako imenovanega kulinaričnega team buildinga, pri čemer se v okolju kuhinje razvija spoznanje o ustvarjanju homogene ekipe. Marsikje celo poslovneže usposabljajo v pravi kuhinji, kjer morajo ob pomoči vrhunskega kuharja nekaj v resnici tudi skuhati.

Uspeh v poslovnem življenju je namreč podoben uspehu pri kuhanju. Vsaka kuha se začne s skrivnostjo recepta, tako kot se začne morebitni uspeh s ciljem, ki ga ima poslovnež. Nato sledi razdelitev nalog in kuhanje v kuhinji ter morebitni uspeh v poslovnem življenju se nadaljuje z ustvarjanjem in strateško kombinatoriko podajanja nalog, timskega usklajevanja in ustvarjanja," pravi izvršna direktorica hotela Marcela Klofutar.

Udeleženci takih kuharskih in kulinaričnih team buildingov spoznavajo pomen moštvene izkušnje, pridobijo smisel za iznajdljivost, ustvarjanje in kreiranje, bistveno pa je, da si celotno moštvo želi skupni cilj. V kuhinji seveda odlično pripravljeno hrano, v poslovnem življenju pa uspeh.

Več v tiskani izdaji!