Kot je na novinarski konferenci povedala namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Nuška Čakš Jager, omikron tudi pri nas zelo učinkovito izpodriva delto. V zadnjem valu množično obolevajo mladi, med vsemi obolelimi pa je po njenih besedah ogromen delež tistih ki na vprašanje o rizičnih stikih v odgovoru ne navedejo nikogar, je opozorila.

Ker se v javnosti pojavljajo nejasnosti glede karantene in izolacije, je natančneje pojasnila ob pojma. »Ko nekdo zboli, gre do svojega zdravnika, ki ga napoti v izolacijo. To je torej ukrep oziroma postopek, ki ga vodi osebni zdravnik – tako bolniško kot sam potek izolacije,« je pojasnila. »Karantena pa je ukrep za zdravo osebo, ki je bila v visokorizičnem stiku in ni nujno, da je okužena,« je dejala. »Karantene so torej v domeni epidemiologov, izolacija pa je v domeni tistih v primarnem zdravstvu,« je še pojasnila.

Od ponedeljka v karanteno le še za teden dni

Po novem odrejena karantena ne bo več trajala deset dni, pač pa le še sedem. Vsi tisti, katerim bo odločba o karanteni izdana do ponedeljka, bodo v karanteni še po starem, deset dni, od prihodnjega tedna dalje pa le še en teden. Kdo so izjeme, ki jim ni potrebno v karanteno? Kot je pojasnila Nuška Čakš Jager, gre za tiste, ki so bili cepljeni s poživitvenim odmerkom in vse kombinacije prebolelih in polno cepljenih. V karanteno ne bodo napoteni tudi tisti, pri katerih je od prebolelega covida-19 minilo manj kot 45 dni.

V karanteno ob visokorizičnem stiku ne bodo napoteni zdravstveni delavci, če bo tako presodila zdravstvena organizacija, kjer so zaposleni. Čakš Jager je pojasnila, da bo posamezna organizacija glede napotitve zdravstvenega osebja v karanteno določala glede na kapacitete kadra. »Seveda en govorimo o bolnih osebah, govorimo o osebah, ki so bile v visokorizičnem kontaktu,« je pojasnila. Takšno osebje bo ob primerni zaščiti dalje opravljalo delo.

Velika večina zboli v sedmih dneh po visokorizičnem stiku

Odločitev za skrajšanje karantene je bila sprejeta zaradi krajše inkubacijske dobe različice omikron. Kot je razložila Čakš Jager, so epidemologi upoštevali tuja strokovna priporočila in lastno analizo, ki je pokazala, da večina – okoli 96 odstotkov – zboli v sedmih dneh po visokorizičnem stiku. Za prekinitev karantene po sedmih dneh ne bo potreben nikakršen test, saj bi slednji še dodatno obremenjevali zdravstveni sistem, je pojasnila.

Posnetek današnje novinarske konference.

Opomnik: Maska je obvezna tudi na prostem, če ni dovolj razdalje

»Če zbolite, tudi z minimalnimi simptomi, ostanite doma,« je še pozvala. »Treba je tudi spodbujati delo od doma, uporabo mask v zaprtih prostorih, prezračevanje, predvsem pa prosim, cepite se, zaščitite sebe in druge,« je dejala.

Pred vremensko ugodnim vikendom je na veljavne ukrepe znova opozorila vladna govorka Maja Bratuša: »Masko je potrebno nositi tudi na prostem, če ni možno ohranjati razdalje metra in pol. Uporaba zaščitne maske je potrebna ne le v notranjih prostorih, ampak tudi na žičnicah in sedežnicah in med čakanjem v vrsti. Naj še obvestim, da bo tudi ta vikend potekal nadzor nad spoštovanjem teh ukrepov«.

Število okužb raste

V četrtek so ob opravljenih 11.016 PCR-testih potrdili 4069 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje. Delež pozitivnih izvidov je bil skoraj 36,7-odstoten. V bolnišnicah zdravijo tri bolnike manj kot dan prej, v enotah intenzivne terapije pa šest manj. Najmlajši covidni bolnik na navadnem oddelku je star 22 let, na intenzivni negi pa 21 let, je objavila vlada.

Po oceni NIJZ je v Sloveniji trenutno 28.607 aktivnih okužb, sedemdnevno povprečje znaša 2667, 14-dnevno povprečje na 100.000 prebivalcev pa 1348. Število aktivnih primerov se je v primerjavi z dnevom prej povišalo za 2855. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov je višje za 306, 14-dnevno povprečje na 100.000 prebivalcev pa za 135. Število dnevno potrjenih okužb se je drugič ta teden povzpelo nad 4000. Pred tem je bilo nazadnje več kot 4000 okužb na posamezen dan zabeleženih sredi novembra lani.

V primerjavi z minulim četrtkom, ko je bil delež pozitivnih testov 36,6-odstoten, so potrdili 2171 okužb več. Minuli četrtek so sicer opravili 5848 PCR-testov manj. V primerjavi s to sredo pa je bilo potrjenih 240 okužb več.

Ta četrtek so opravili tudi 86.516 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate še preverjajo s PCR-testi.

Cepljenih zgolj 57 odstotkov prebivalstva

Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 trenutno cepljenih 1.252.906 ljudi, kar predstavlja 59 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.194.283 ljudi, kar je 57 odstotkov prebivalstva.

Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 67 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 77 odstotkov. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 495.531 ljudi.