Kot je v današnji izjavi za medije dejal Mesec, sta Hojs in Travner odstopila potem, ko so »korupcijo z maskami več kot dva meseca poskušali braniti z lažmi in teorijami zarote«. »Odstopila sta, ker se posipata s pepelom, da nista uspela policije disciplinirati toliko, da tam ne bi bilo več kriminalistov, ki delajo po lastni vesti in poklicni etiki,« je ocenil. Premier Janez Janša bo po njegovih besedah zdaj verjetno poskušal »nastaviti naslednika, ki bosta partijsko delo v policiji opravila bolje kot Hojs in Travner«.

Mesec je ob tem poudaril še, da je vlada »nemudoma ubrala svojo znano taktiko – osebno diskreditacijo in napade na kriminaliste, kar je popolnoma nezaslišano«. V Levici ne bodo dopustili ustrahovanja državljanov ali uslužbencev pri opravljanju svojega dela, je dodal.

Šarec: »Celotna vlada je zrela za odstop.«

»Celotna vlada je zrela za odstop. Prikrivanje z napadi na NPU in celotno policijo kaže, da je neodvisnost organov pregona trn v peti vladajočih,« je na twitterju zapisal predsednik LMŠ Marjan Šarec.

V izjavi za medije je Šarec dodal, da so njihova stališča ves čas jasna. »Na nepravilnosti pri nabavah zaščitne opreme smo zelo glasno opozarjali, pravzaprav smo bili v določenem obdobju celo najbolj glasni. Nekateri so govorili, da iščemo pet minut slave, a se je zdaj pokazalo, da je nekaj na tem,« je dejal.

Odstopa po mnenju LMŠ kažeta, da so v ozadju »še večje zadeve«. »Napad ministra na policijo, ta poskus diskreditacije NPU in policije v celoti, kaže na to, da se želi že vnaprej izničiti uspeh preiskave oziroma da se želi vplivati nanjo,« je dodal.

Različne informacije po Šarčevih besedah jasno kažejo, da je res prišlo do nepravilnosti. V LMŠ si želijo, da policija ostane neodvisna, preiskave pa da potekajo ustrezno.

Najbolje bi bilo, da bi vlada odstopila in bi prišlo do predčasnih volitev, je poudaril. Na novinarsko vprašanje, kakšen odziv pričakuje od drugih koalicijskih strank, je odgovoril, da so že od začetka tiho.

Na aktualno dogajanje se je na twitterju odzval tudi vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović. »Odstop ministra Hojsa in prvega policista Travnerja je posledica tega, da vesta, kaj policija preiskuje. S svojim dejanjem preusmerjata pozornost od najbolj odgovornih za vse nepravilnosti pri nabavi zaščitne in medicinske opreme. Čas je za odstop vlade,« je pozval.

Tonin: Zastraševanj se ne bojim, imam mirno vest

Hojs je danes, ko je sporočil, da je odstopil, povedal, da je proti ministru za obrambo Mateju Toninu spisana kazenska ovadba. Kot je pojasnil, sicer ne ve točno, za kaj gre, naj bi pa bila povezana z izdajo tajnih podatkov ob objavi poročila o arbitraži. Tonin odgovarja, da ima mirno vest in se zastraševanj ne boji.

Pivčeva pričakuje, da bodo organi delo opravili korektno in objektivno

Predsednica DeSUS in kmetijska ministrica Aleksandra Pivec je glede današnjih hišnih preiskav in odstopa notranjega ministra Aleša Hojsa izrazila pričakovanje, da bodo organi delo opravili korektno in objektivno, ko bo znanega kaj več, pa pričakuje tudi pogovor koalicijskih partnerjev o tem.

»V vsakem primeru pričakujem, da bodo organi delo opravili korektno in objektivno. Sama si pa predvsem želim, da v tem pregretem političnem ozračju ostanemo vsi dostojni pri teh komentarjih in komentiramo zgolj tiste postopke, ki jih poznamo, ali pa kar je v naši pristojnosti,« je dejala.

Tako tudi ni želela komentirati Hojsovih izjav, da gre za politično motivirano preiskavo.

Zadržani tudi v drugih koalicijskih strankah

Tudi v drugih koalicijskih strankah so z odzivi danes zadržani. V poslanski skupini SDS so pojasnili, da dogajanja ne bodo komentirali. Da se bodo vzdržali komentarja, so sporočili tudi iz NSi. Kot je glede obrambnega ministra Mateja Tonina iz vrst NSi dejal Hojs, je danes izvedel, da je tudi zoper njega spisana kazenska ovadba, in to vnaprej, saj niso niti počakali Toninovega zagovora pri kriminalistih.

Prav tako se na dogajanje za zdaj še niso odzvali v SMC, iz katere prihaja gospodarski minister Zdravko Počivalšek, pri katerem so danes hišne preiskave.

Bratuškova Janši predlaga, da »tudi sam stopi pred ogledalo«

Predsednico SAB Alenka Bratušek je v izjavi za medije izrazila zadovoljstvo, da policija opravlja svoje delo oz. da preiskuje tudi vladne funkcionarje, ne glede na to, kdo je šef policije, in ne glede na to, kdo vodi Nacionalni preiskovalni urad (NPU). »Po slovenski ustavi je tako, da dokler ti krivda ni dokazana nisi kriv,« je Bratuškova komentirala današnje preiskave pri ministru za gospodarstvo Zdravku Počivalšku. Je pa po njenih besedah vprašanje, kako bo "s tem nahrbtnikom" lahko še naprej opravljal svojo funkcijo.

Ob tem je Bratuškova izrazila upanje, da je zdaj vendarle na mizi dovolj podatkov, da štiri opozicijske stranke strnejo vrste in končno ugotovijo, kako pripeljati državo do predčasnih volitev. Edino konstruktivna nezaupnica je po njenem mnenju način, ki lahko zagotovi neko prehodno projektno vlado, po tem pa predčasne volitve.

Zato bi opozicija sicer potrebovala absolutno večino v DZ, ki pa je ta trenutek nima. A Bratuškova je poudarila, da morajo najprej vrste strniti štiri opozicijske stranke. »Potem bomo pa lahko gledali tudi po drugih,« je pojasnila, med prvimi, s katerim bi se na to temo lahko pogovarjali, pa omenila DeSUS.

Je pa Bratuškova ob tem tudi spomnila na hišne preiskave pri ljubljanskem županu Zoranu Jankoviću pred skoraj desetletjem. V tem primeru zadeva po njenih besedah še vedno ni končana. »Hišne preiskave so večkrat namenjene nekemu resničnostnemu šovu v politiki, kar je hudo narobe,« je opomnila. Zato se je zavzela, da bi postopki zdaj, ko so hišne preiskave opravljene, tudi hitro stekli, da bo jasno, ali je bilo kaj narobe ali ne.

Odstop Hojsa jo je presenetil , kaže pa na to, da si je ta delo policije očitno »predstavljal nekako po svoje«. Premierju Janezu Janši predlaga razmislek o tem, ali ne bi bilo prav, da »tudi sam stopi pred ogledalo« in prevzame odgovornost za dogajanje z zaščitno opremo v času krize.

Jelinčič: »Policija potrebuje reorganizacijo«

Nekateri kadri v vrhu policije so politično nameščeni in zavirajo njeno strokovno delo, zato bi jih bilo treba razrešiti, je v odzivu na današnji odstop ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa in generalnega direktorja policije Antona Travnerja dejal predsednik SNS Zmago Jelinčič. Prepričan je, da premier Janez Janša Hojsovega naslednika že ima.

Kot je v današnji izjavi dejal Jelinčič, ga je Hojsov odstop nekoliko presenetil. »Pričakoval sem, da se bo zavzel in začel čistiti na policiji, ki potrebuje reorganizacijo,« je dejal Jelinčič. Nižji kadri policije so po njegovih besedah namreč izredno dobri, profesionalni in delavni. »Tisti, ki so skoraj pri vrhu, pa so politično nameščeni kadri, ki so na položajih že 30 let ali več in zavirajo strokovno delo policije,« je prepričan in dodaja, da je treba po njegovem mnenju takšne kadre odstraniti.