Potem ko so se po slovesu od v Minneapolisu umorjenega Georgea Floyda nasilni protesti v ZDA zaradi rasistične diskriminacije v policijskih vrstah umirili, je v Atlanti znova belopolti policist ubil temnopoltega prekrškarja, ne da bi ga slednji dejansko ogrožal. Incident še ni dobil končne verzije, znano pa je, da so policijsko patruljo poklicali v petek zvečer iz ene od restavracij s hitro prehrano Wendy's, ker jim je 27-letni Rayshard Brooks speč v avtu blokiral tako imenovani drive-thru pristop. Policista sta ga prebudila, po pogovoru opravila alkotest, ki naj bi pokazal, da je bil vinjen, nato pa sta ga hotela aretirati. Na posnetkih je videti, da se je uprl, pri tem naj bi izpulil policistu električni paralizator in skušal pobegniti. Na posnetku je slišati vsaj tri strele in policistov vzklik: »Dobil sem ga!«

Znova pretirana uporaba sile

Policista, ki je streljal, so nemudoma odpustili, njegovega kolega suspendirali, poveljnica mestne policije v Atlanti Erika Shields pa je zaradi incidenta ponudila odstop. Županja Atlante Keisha Lance Bottoms ga je nemudoma sprejela in hkrati ocenila, da je bila policistova uporaba orožja neutemeljena, čeprav naj bi po eni od razlag Brooks med begom proti njemu usmeril odvzeti paralizator. Na splošno je tudi ob tem obveljalo mnenje, da se je policist zavedal, da ni neposredno ogrožen, ker paralizator po trditvah policije ni življenjsko nevarno orodje prisile, dejstvo pa je tudi, da je Brooks mirno sodeloval v postopku, dokler ga policist, identificiran kot Garrett Rolfe, zaposlen na mestni policiji od leta 2013, ni začel grobo vklepati.

Kaj s pozivi o razpuščanju policije

Brooksova smrt je v Atlanti zanetila nasilne proteste, demonstranti pa so se lotili tudi restavracije, pred katero se je uboj zgodil, in jo zažgali. V ZDA se je medtem vnela polemika, kaj se pravzaprav skriva za pozivom protestnikov k prenehanju plačevanja policije »defund the police«, ki dobiva vse več podpornikov. Proti zmanjšanju sredstev za organe reda, četudi s preusmeritvijo v saniranje socialnih problemov, ki so zdaj na njenih plečih, se je trdno opredelil predsednik Donald Trump in očital demokratom, da s podporo tistim, ki kličejo k razpustitvi policije, sprožajo razraščanje brezzakonja. Demokratski nominiranec za naslednjega ameriškega predsednika Joe Biden in voditeljica demokratov v predstavniškem domu Nancy Pelosy sta se medtem že jasno distancirala od omenjenih pozivov.

Trump prestavil miting v Tulsi

Sam Trump je medtem sprevidel, da mu na jesenskih volitvah ne bo v prid vztrajanje pri zadevah, ki jih je mogoče razumeti kot iskanje simpatij pri belih supremacistih. Tako je odpovedal za prihodnji petek načrtovano predvolilno zborovanje v Tulsi, torej na dan, ki ga mnogi Američani skupaj z Afroameričani obeležujejo kot dan osvoboditve izpod suženjstva. Na ta dan leta 1865 je namreč Abraham Lincoln primoral Teksas, da je kot zadnja konfederalna država podpisal deklaracijo, da so sužnji svobodni ljudje. Zborovanje bo dan kasneje, Trump pa je preslišal očitke, da »belski miting« organizira v mestu, ki je bilo leta 1921 priča enemu najhujših rasnih nemirov v ZDA z več kot 300 mrtvimi.