Na televizijskih zaslonih ga ob prenosih tekem slovenske reprezentance ne boste zasledili, a njegovo delo je najtesneje povezano s prenosi. Začne se, ko se televizijski komentator poslovi od gledalcev. Takrat videoanalitik Tim Butkovec začne tekmo secirati in jo spreminjati v segmente. Tak razrez pošlje selektorju Ljubomirju Vranješu, ker ga ta uporablja med analiziranjem nasprotnikov, na sestanku pa to pokaže ekipi.

Začel je s točke nič

»Videoanalize so vsekakor del priprav ekipe na nasprotnike. Na velikih tekmovanjih je to naloga posebej za to zadolženega člana ekipe. V slovenskih klubih to počno trenerji sami z računalniškimi programi. Videoanalitika imajo le Celjani,« pojasni Tim Butkovec, ki ga je v delo uvedel selektor ženske reprezentance Uroš Bregar pred tremi leti, ko je analiziral tekme na svetovnem prvenstvu. »Začelo se je s povabilom mojega predavatelja na fakulteti Marka Šibile. Predstavil me je Urošu Bregarju in on me je zatem uvedel v posel, o katerem do tedaj nisem vedel nič. Še posebno dober računalničar nisem bil, programa, ki ga uporabljam, tudi nisem poznal. Za prvo analizo sem porabil sedem ur, a sem se nato ujel in že leta 2017 prestopil v moško reprezentanco.«

Njegovo delo se začne po tekmi, ko jo organizator presname na platformo, kjer so analitikom nenehno na voljo posnetki. »Tekmi, ki sta nas zanimali v prvem delu, recimo med Švedi in Švicarji ter zatem med Švicarji in Poljaki, sem vnesel v svoj program. Vranješ mi je že pred tem povedal, kaj naj izpostavim. Če sam opazim kaj posebnega, to povem Vranješu ali njegovemu pomočniku Urošu Zormanu, ki analizo dodatno opremi in pokaže igralcem tisto, kar se mu zdi pomembno.« Pri delu ne potrebuje posebno zahtevne opreme. Običajen računalnik pa le ni dovolj zmogljiv. »Imam nekoliko zmogljivejšega, rezervnega pa ne nosim s seboj. Ne sme odpovedati, a imamo tudi za takšen primer pripravljene rešitve. Uporabljam tudi kamero, stojalo in ključke USB. To je potrošni material, kdaj se kakšen izgubi, ko ga igralec pozabi vrniti. A tega ni toliko, oprema kar drži,« pojasnjuje Butkovec.

Če je internet dober…

Imajo analitiki na voljo le posnetke, ki jih pred tem vidimo ob prenosih, ali dobijo tudi inserte s posebnih zornih kotov v dvorani? »To so posnetki, kot jih vidimo na televiziji. Vratarje je denimo videti le takrat, ko so v akciji. Moteči so počasni posnetki, zaradi tega zamudimo kakšno akcijo. Občasno mi da Vranješ dodatno navodilo, da snemam detajle s svojo kamero. To je dovoljeno. Snemalci dobimo ob akreditaciji poseben prostor ob igrišču. Teh posnetkov ne smemo deliti okoli. Na tem prvenstvu še nisem snemal, se je pa to že zgodilo, ko je bilo treba posneti določenega igralca.«

V preteklosti je bilo s tem povezanih kar nekaj igric. Na naslove reprezentanc so prihajale prazne kasete, pokvarjeni cedeji… Ali se zgodi, da tudi ključek USB kdaj ostane prazen? »Ne, posnetke s platforme presnamemo sami. Težava zna biti samo z internetom. Če je v hotelu slab, je treba poklicati organizatorje, stopiti do producentov in pri njih nabaviti material. Takrat poiščem kontakte, pokličem pravega človeka. Na začetku sem imel pri tem težave, tega ne tajim. Na pripravljalnih tekmah z dekleti v Franciji sem se pošteno lovil, a se je z Bregarjevo pomočjo izšlo.«

Kaj je treba izrezati pri analizi tekem? Posebej pazi na postavitve in gibanje igralcev v napadu, v obrambi, vse v majhnih sekvencah? »Analiziramo oboje. Ujamem segment, ga izrežem in posredujem trenerju. Običajno naredim 150 izsekov na tekmo, vsak je dolg med 15 in 20 sekundami. Pri Švicarjih sem moral biti pozoren na akcije Andyja Schmida, ki je najbolj nevaren. Saj mi tega ne bi bilo treba povedati. Bil sem rokometaš in vem, na koga je treba biti pozoren.«

Kaj ima Vranješ, kaj je imel Vujović?

Butkovec ima izkušnje tudi z nekdanjim selektorjem Veselinom Vujovićem. Pri kom ima več dela? »Z Vranješem sva bila dan pred tretjo tekmo s Švicarji skupaj štiri, pet ur. Je podroben videoanalitik. Riše si akcije nasprotnikov, pripravljen je na vse kombinacije. Na tekmah je to videti, kot da nasprotnike bere kot knjigo. Tako gre danes v profesionalnem športu, treba je uporabiti vse, kar je na voljo. Vsak trener ima svoje prijeme, vsak se analize loti drugače. Morda je bilo v prejšnjem obdobju malce manj analiz, manj dela, a smo tekmece vedno proučevali. Morda so do mene več prihajali igralci. Vsak trener ima pozitivne lastnosti,« meni Butkovec.

Koliko časa igralci porabijo za analiziranje nasprotnika pred tekmami? »To je odvisno od trenerjev, ki pred ekipo analizirajo nasprotnike. Do eno uro, pri nas imamo analize vselej dan pred tekmo. Pred treningom si ogledamo njihovo obrambo, po njem še njihov napad. Na dan tekme je urnik ustaljen, takrat videoanaliz ni. Igralci se morajo spočiti. Nekateri me prosijo, da jim izreze tekem presnamem na ključek USB, in si jih v sobi sami ogledajo. To pogosto počnejo vratarji, a njih zanima igra nasprotnikov v napadu. Posameznih igralcev ne izpostavljam, vsi dobijo igro cele nasprotnikove ekipe. Če bi vratar želel analizirati kakega igralca posebej, bi mu omogočil tudi to.«

Se je že zgodilo, da trenerju ni mogel ugoditi, da tistega, kar je iskal, na posnetkih ni bilo? »Ne. Pred začetkom sodelovanja s trenerjem se temeljito pogovorimo in potem običajno ni težav. Vmes se še kdaj dopolni z novimi navodili in zadeva steče.« Analitiki so nočne ptice. Tekme so običajno zvečer, analiza mora biti zjutraj na trenerjevi mizi. »Vmes popijem veliko kave. Začne se po tekmi, nekaj materiala o nasprotnikih imam sicer že v arhivu, a je zmeraj najbolje, ko analiziramo svež material. Delati je treba sproti, sicer se za en dan nabere tudi po štiri, pet tekem, za analizo ene pa potrebujem poldrugo uro. Bližje ko je konec prvenstva, več je analiz. Tako dobim tudi bazo podatkov. To delo opravljam že tretje leto, torej se je nabralo kar nekaj arhiva. Vsako tekmo si ogledam tudi v živo, ves strokovni štab je tam,« končuje Butkovec.