Pred skoraj 10.000 gledalci na Dunaju, med katerimi je bila večina hrvaških, so njihovi ljubljenci v 37. minuti še vedno zaostajali za pet golov (12:17). »Kaj se dogaja? Smo postali neumni? To ni podobno igri, to je nič od nič. Ne sprejemam poraza, izgubiš lahko le, če odstopiš. Zberite se, umirite in bodite pogumni,« je med minuto odmora besnel selektor Lino Červar. Njegove besede so očitno dobro vplivale na igralce, kajti že dobrih deset minut kasneje so ujeli Nemce (22:22). Sledila je infarktna končnica, ki se je končala z minimalno zmago Hrvatov. V 57. minuti je Domagoj Duvnjak poskrbel za zadnje izenačenje na 24:24, slabi dve minuti pred koncem tekme pa je bil na nasprotni strani izključen Hendrik Pekeler.

Le dvajset sekund po Pekelerjevi izključitvi je za 25:24 zadel Igor Karačić, ki je bil izbran za najboljšega igralca tekme, na kateri je bil tudi prvi strelec (7 golov). Nemci so v zadnjem napadu iz igre potegnili vratarja in ga nadomestili s šestim igralcem v polju, uspešno izigrali hrvaško obrambo in na šestmetrski črti se je sam znašel krožni napadalec Jannik Kohlbacher. A igralcu nemškega kluba Rhein Neckar Löwen je čisti »zicer« ustavil vratar Marin Šego (Montpellier), preprečil izenačenje in Hrvaški priboril polfinale EP.

Na igrišču in tribunah se je začelo veliko slavje kockastih, mnogi igralci in navijači so jokali, s tribun pa je odmevalo »V boj, v boj, za narod svoj« in »Mi, Hrvati«. Vratar Marin Šego je zbral le štiri obrambe, a zadnja je bila odločilna: »To je bila obramba mojega življenja. Skoraj ves čas smo zaostajali in mnogi so bili prepričani, da se ne bomo več vrnili med žive. A pokazali smo, da smo pravi kolektiv, da imamo pravi značaj in da se nikoli ne predamo. Zadnja obramba? Če se pošalim: pred tem nisem bil na visoki ravni, a sem upal, da me bo Kohlbacherjeva žoga zadela. In to se je to tudi zgodilo.« Na vprašanje, koga bi si želel v finalu, je odgovoril: »Če bi že lahko izbiral, bi želel igrati proti Slovencem.«

Poleg Šega je bil junak tudi Igor Karačić, ki je odlično vodil igro (čeprav je bil na igrišču le 34 minut) in za sedem golov porabil 12 strelov. »To je neverjetno, za zgodovino. Kljub visokemu zaostanku smo verjeli v zmago in to se nam je obrestovalo. V prvem polčasu smo pregoreli v preveliki želji, da tekmo dobimo v petih minutah, kar pa je proti takšni reprezentanci, kot je Nemčija, nemogoče,« je ocenil v Mostarju rojeni Igor Karačić. Član Kielc, kamor je pred sezono prišel iz Vardarja, je dodal: »Nihče nam ni prepovedal, da sanjamo. Mi smo sanjali, dosanjali in zdaj smo tam, kamor spadamo. Smo v zmagovalnem ritmu in ne smemo ga prekiniti. Zdaj gremo do konca.«

Že 69-letni selektor Lino Červar (prvič je bil na klopi med letoma 2002 in 2010, bil je tudi poslanec v parlamentu) je reprezentanco vodil na 13 velikih tekmovanjih in se desetkrat uvrstil v polfinale. »Tudi v najbolj kritičnih trenutkih nismo klonili. Skoraj celotno tekmo smo lovili zaostanek, Nemci so igrali zelo grobo, a nismo izgubljali živcev. Ko je bilo najbolj treba, smo odigrali sijajno. Hrvaško smo vrnili v vrh Evrope in sveta,« je dejal Lino Červar (opozoril je na težave z izvajanjem sedemmetrovk – proti Nemčiji je Hrvaška zgrešila kar tri od petih), ki je po tekmi najprej poklical svojo soprogo Klaudijo, s katero sta poročena že 45 let. »V Gradcu smo izpolnili prvi del naloge, na Dunaju drugega, zdaj nas čaka tretji v Stockholmu. Hrvaška je edina reprezentanca, ki ima kontinuiteto uspehov: vedno smo pri vrhu, nikoli nismo padli na deseto, dvanajsto mesto.«