»Prosim, ne sprašujte me ničesar o derbiju. Karkoli bom rekel, bi si lahko ljudje napačno razlagali, tega pa ne želim. V Celje sem prišel le kot gledalec,« nas je pred derbijem prijazno zavrnil nekdanji hrvaški rokometaš in reprezentant Igor Vori, ki je na VIP-tribuni sedel z vodilnimi možmi Zagreba. Zgovornejši je bil prav tako nekdanji igralec in reprezentant Roman Pungartnik: »Nekoč sta se oba kluba borila za vrh Evrope, zdaj se krčevito borita komaj za preboj med šestnajst najboljših. Sosedski derbi je ostal, vendar ni več takšnega naboja, čara in čustev kot nekoč. Glede na dosedanje igre v Evropi in prednost domačega igrišča so Celjani absolutni favoriti, čeprav so gostje in njihov trener Vujović namazani z vsemi žavbami. Toda če Celje ne bo zmagalo, bom presenečen in razočaran.«

Hrvati prišli že dan prej

Pred začetkom tekme je na sredini igrišča najboljši mladi kolesar sveta Tadej Pogačar od domačega kluba dobil rumeno-modri dres, med predstavitvijo obeh ekip pa je pri gostih po pričakovanju najglasnejši aplavz dobil trener in slovenski selektor Veselin Vujović, ki je z ekipo dopotoval v Slovenijo že dan pred tekmo in prespal v Laškem. Po petnajstih minutah je bilo nogometnih 3:3, Hrvati (brez Aleksandra Špendeta, Josipa Božića Pavletića in Luke Mrakovčića) pa so v prvih 21 minutah dosegli le en gol iz igre. Ker so vratarja menjavali s sedmim igralcem v polju, so pivovarji to znali kaznovati in dosegli tri gole s svoje polovice igrišča na prazna vrata. V vratih sta blestela Klemen Ferlin (8 obramb v prvem polčasu) in 206 centimetrov visoki Matej Ašanin (7), od izida 1:1 do 8:8 pa nobeni izmed ekip ni uspelo priigrati več kot gola prednosti. Prvim je to uspelo Celjanom, potem ko je Kristjan Horžen le deset sekund pred odhodom na odmor zadel za 10:8.

Gostujoči navijači z imenom Beli levi so imeli v fantastičnem vzdušju v Zlatorogu na tribunah tudi transparent z napisom »Zagreb do groba«. Ko so Celjani na začetku drugega polčasa nekajkrat povedli za tri, je kazalo, da so gostje z eno nogo že v grobu, in njihovi navijači so obmolknili. A spet so se oglasili po zadnjem izenačenju na 17:17 v 49. minuti, nato pa so pivovarji z delnim izidom 3:0 prišli spet do občutnejše prednosti. V dramatični končnici je Matic Grošelj minuto in pol pred koncem zadel za vodstvo s 23:21, hitro je odgovoril veteran Zlatko Horvat (23:22), zadnji žebelj v krsto južnih sosedov pa je petnajst sekund pred zadnjim znakom sirene zabil domači kapetan David Razgor.

Ocvirk bi pristal na plus dva

Celjski trener Tomaž Ocvirk je novembra lani v Zlatorogu premagal Zagreb s 30:21, slabo leto pozneje pa je ponovil vajo. A ker bi lahko ob morebitnem porazu slovenskih prvakov v Zagrebu odločala tudi razlika v golih, je na vprašanje, ali bi pred današnjo tekmo pristal na plus dva, Tomaž Ocvirk kot iz topa izstrelil: »Takoj.« O razpletu balkanskega derbija je »Čvari« dejal: »Ekipi sta se stalno menjavali v vodstvu in na koncu bi lahko zmagal tudi Zagreb, a se na srečo to ni zgodilo. Mogoče smo v napadu bili še malce preveč rezervirani in trdi, premalo smo si upali, toda obramba je bila fantastična in fanatična. A s to zmago še nismo naredili ničesar, kajti že v četrtek nas čaka nov spopad s Hrvati.«

Veselin Vujović je bil na trenerski klopi Zagreba, ko je ta v ligi prvakov v sezoni 2015/16 zadnjič slavil v Zlatorogu (21:20). »Vzdušje v dvorani je bilo tokrat fantastično, igra na obeh straneh pa moška in trda. Bila je zelo izenačena, potem pa je Ferlin tehtnico nagnil na domačo stran. Celotno tekmo je Celje nadzorovalo potek, ves čas smo jih lovili, na koncu pa nam je zmanjkalo znanja in športne sreče. Celjani so pokazali veliko kakovost, zbranost, željo, motiv in borbenost, žal pa mi je, ker nismo iztržili boljšega končnega izida. Na koncu je odločil Razgor, ki je odličen igralec in dobri duh Celja. Gostitelji so bili spretnejši in srečnejši, a upam, da bo v Zagrebu drugače,« se nadeja Veselin Vujović.

Vujović: To je neumnost

Pred dnevi so se pojavila namigovanja, da Vujović ne bo več dolgo selektor Slovenije in da je ne bo vodil na EP 2020. Črnogorec je na to danes jezno odgovoril: »To je neumnost, ki ni vredna komentarja. Da takšne zadeve pridejo ven tri dni pred tekmo s Celjem in manj kot mesec in pol pred začetkom priprav na EP, je norost. Tisti, ki je to dal v javnost, bi moral vključiti možgane, preden je sprožil jezik. Novinar bi moral na RZS preveriti, ali te informacije držijo. Ne vem, zakaj je bilo potrebno takšno nesmiselno in neresno pisanje ter komu to koristi.«

Skupina A, 7. krog: Celje – Zagreb 24:22 (10:8), Aalborg – Barcelona 30:34 (14:15), Pick Szeged – Elverum 32:25 (15:13), Flensburg – PSG 29:30 (13:14).