Avstralska teniška igralka Ashleigh Barty ima sijajno priložnost, da postavi piko na i sanjski sezoni. Pojutrišnjem in v nedeljo se bo namreč 23-letna zvezdnica v domačem Perthu s svojo reprezentanco v finalu pokala federacij pomerila proti Franciji. Ashleigh Barty ima za seboj izjemno sezono, ki jo je kronala s prvo zmago na turnirju največje četverice v Parizu ter zmago na nedavnem sklepnem turnirju najboljše osmerice v Shenzhenu. Od 24. junija naprej le tri tedne ni bila prva igralka sveta. Kako uspešna je sezona Avstralke, kaže tudi podatek, da je v tej sezoni zgolj s turnirskimi nagradami zaslužila več kot deset milijonov evrov, skoraj polovico prejšnji teden v Shenzhenu.

Avstralija po 45 letih?

»Sezono sem začela na Hopmanovem pokalu v Perthu in tudi končala jo bom na istem mestu. Vmes se je zgodilo marsikaj. Ponosna sem na vse, kar sem dosegla, trenutno pa sem osredotočena zgolj na finale. Osvojiti pokal pred domačimi gledalci bi bilo nepozabno za vso državo,« pravi Ashleigh Barty, ki je v tej sezoni v ekipnem pokalu dobila vse štiri posamične dvoboje (dva v prvem krogu proti ZDA, dva pa v polfinalu proti Belorusiji). Avstralija je v pokalu federacij zmagala sedemkrat, a nazadnje pred daljnimi 45 leti. »Stadion je prekrasen. Kot kapetanka reprezentance obljubim, da bomo dali od sebe vse znanje in energijo, da se po dolgih letih znova veselimo naslova,« obljublja avstralska selektorica Alicia Molik.

Prvo ime Francije v boju za naslov v pokalu federacij bosta Caroline Garcia in Kiki Mladenović. Slednja je namreč v Perth pripotovala v ponedeljek, potem ko je dan pred tem v finalu najboljših osmih dvojic sezone osvojila turnir s partnerico Timeo Babos. Francija je bila na poti do finala s 3:1 boljša od Belgije in 3:2 od Romunije, pokal zmagovalke pa je dvignila v letih 1997 in 2003. »Ko igraš dvoboj v gosteh, kjer povrhu igra še prva igralka sveta, je težko napovedati zmago. A imamo tudi mi svoje računice tako med posamezniki kot dvojicami,« je realen francoski selektor Julien Benneteau.

V Londonu za številko 1

Po finalu pokala federacij se bo osrednje teniško dogajanje preselilo v London, kjer bo od 10. do 17. novembra sklepni turnir najboljše moške osmerice. Dodaten čar ob Temzi bo dal boj za mesto prvega igralca sveta, v katerem se bosta pomerila Rafael Nadal in Novak Đoković. Španec ima na svetovni lestvici 640 točk prednosti, ki jih v Areni O2 ni težko zapraviti. Vsaka zmaga v skupinskem delu prinaša 200 točk, uvrstitev v polfinale dodatnih 400, naslov pa še 500. Đoković se je na sklepni turnir uvrstil trinajstič, osvojil pa je pet lovorik. Nadal se je med najboljšo osmerico uvrstil že 15. zapored, a turnirja, ki ima v teniškem svetu naziv petega grand slama, ni osvojil še nikoli. Leta 2010 in 2012 je bil podprvak.

Nadal bo v skupini Andreja Agassija absolutni favorit. Daniil Medvedev, Stefanos Cicipas in Aleksander Zverev so v dvanajstih medsebojnih dvobojih proti Nadalu zbrali le eno zmago. A se Rus, Grk in Nemec zavedajo Nadalove ranljivosti na sklepnih turnirjih najboljše osmerice. Skupina Bjorna Borga, v kateri tekmuje Novak Đoković, je na papirju še močnejša. V njej bodo od nedelje naprej nastopili še Roger Federer, Dominic Thiem in Matteo Berrettini, ki so ob Đokoviću z odmevnimi zmagami zaznamovali zadnji mesec dvoranske sezone. Đoković se bo v nedeljo v prvem dvoboju pomeril z Berrettinijem, Nadal pa v ponedeljek z Zverevom. Opomnimo, da se bodo sočasno v Londonu borili tudi najboljši igralci dvojic, prva nosilca pa bosta Kolumbijca Juan Sebastian Cabal in Robert Farah.