Iluzorno je bilo pričakovati, da bo odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da prizna Jeruzalem za izraelsko prestolnico in napove selitev ameriškega veleposlaništva vanjo, minila brez ostrega odziva Palestincev. A da je bilo danes nekoliko manjše število palestinskih protestnikov v Gazi, Jeruzalemu in na ulicah drugih palestinskih mest na okupiranem Zahodnem bregu od napovedi ter nekoliko manj nasilja od pričakovanj, gre zahvala predvsem palestinskemu predsedniku Mahmudu Abasu. Varnostnim silam je namreč ukazal, naj omejijo proteste, kolikor je v njihovi moči, da bi se izognili hujšemu prelivanju krvi.

Kamenje in goreče gume

Abas je očitno ocenil, da je časa za bolj silovite proteste dovolj. Kaže, da najprej želi ugotoviti, kakšno je »stanje duha« med palestinskimi organizacijami oziroma frakcijami ter na kakšno in kolikšno podporo lahko računa od zunaj. Sklical je nujni sestanek palestinskih organizacij, s Hamasom vred, da bi pripravili deklaracijo, s katero bi razglasili, da izstopajo iz mirovnega procesa. Poziv ameriškega državnega sekretarja Rexa Tillersona Palestincem, naj se ne zatečejo k nasilju in naj ne sprejemajo prehitrih ukrepov, saj bo postavitev ameriškega veleposlaništva v Jeruzalemu trajala najmanj dve leti, Palestincev ni prepričala in ne premamila.

Nekaj tisoč Palestincev je oboroženih s »tradicionalnim orožjem« – kamenjem in gorečimi gumami – vendarle odšlo na ulice, kjer so se spopadli z do zob oboroženimi izraelskimi policisti in vojaki. Na območju Gaze je že padla prva žrtev. En neoborožen palestinski protestnik je bil ubit, dva sta v kritičnem stanju, na celotnem ozemlju okupirane Palestine pa je bilo ranjenih več kot 230 ljudi.

Tudi po svetu, predvsem v muslimanskih državah, so pripravili na stotine protestnih pohodov. Politiki številnih držav še vedno obsojajo Trumpovo potezo kot odločitev, ki bo do konca pokopala mirovni proces. Ta se tudi brez takšnih enostranskih dejanj ne premakne z mrtve točke. Predvsem zato, ker ZDA nekaj zadnjih let več od blagih obsodb gradnje novih judovskih naselij na palestinski zemlji v času predsednika Obame ne premorejo in s tem dajejo Tel Avivu alibi za okupatorsko obnašanje.

Brezzobi varnostni svet

Danes pozno zvečer se je sestal varnostni svet ZN na nujnem zasedanju, a več od medlega poziva k mirnemu reševanju spora ni pričakovati. Kakršen koli poskus sprejema resolucije, ki bi obsodila odločitev ameriškega predsednika, je namreč že vnaprej obsojen na veto ZDA. Za prihodnje dni sta sklicani tudi zasedanji Arabske lige in Organizacije islamskega sodelovanja. Iz urada turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana so danes sporočili, da bo Ankaro v ponedeljek obiskal ruski predsednik Vladimir Putin, tema pogovorov pa bosta Jeruzalem in Sirija.

Iz urada palestinskega predsednika Abasa so že napovedali možnost odpovedi njegovega srečanja z ameriškim podpredsednikom Mikom Penceom, načrtovanim za ta mesec, čeprav naj bi ga iz Bele hiše posvarili, naj tega ne naredi. Za 20. december napovedano srečanje z ameriškim podpredsednikom Penceom pa je že odpovedal veliki imam univerze Al Ažar, Ahmed Al Tajeb, ki predstavlja najvišjo versko avtoriteto v Egiptu. »Kako lahko sedim s tistimi, ki so dali to, kar ni njihovo, tistim, ki si tega ne zaslužijo,« je dejal in Trumpovo potezo označil za »nezakonito«.