Ministrstvo za domovinsko varnost bo upoštevalo odločitev zvezne sodnice, a prepoved vstopa kljub odločitvi sodišča še vedno velja. Ameriška vlada ima pravico, da kadarkoli razveljavi vizum, če je to pomembno za ohranitev nacionalne varnosti, so sporočili. »Noben državljan tuje države brez kakršnekoli povezave z ZDA nima neomejene pravice zahtevati vstopa v ZDA,« so poudarili.

»Ne gre za vero, temveč za (ne)varnost«

Trumpov sodelavec Rudy Giuliani je za Fox News pojasnil, da prepoved ni povezana z vero, ampak varnostjo oziroma nevarnostjo. Po njegovih besedah so te pretežno muslimanske države izbrali, ker gre za »območja sveta, ki za nas predstavljajo nevarnost«.

V obrambo svoje odločitve je Trump danes tvitnil, da ZDA potrebujejo »močne meje«. Med sobotnimi protesti pa je novinarjem dejal, da »ukaz zelo dobro deluje«. »To vidite na letališčih, povsod,« je dejal.

Odločitev sodnice Ann Donnelly v pritožbi Ameriške zveze za državljanske svoboščine (Aclu) proti ameriški administraciji zadeva med sto in 200 ljudi, ki so jih po petkovi prepovedi zadrževali na ameriških letališčih. Če bi te potnike v skladu s Trumpovo odločitvijo vrnili v njihovo domovino, bi nastala »znatna in nepopravljiva škoda«, je v utemeljitvi zapisala zvezna sodnica.

»Ko so mi nadeli lisice, sem začela jokati«

Med pridržanimi na enem od letališč je bila tudi 39-letna doktorska študentka Nisrin Elamin iz Sudana, ki v ZDA živi že od leta 1993. Ko je prispela na letališče JFK v New Yorku, so jo pridržali za kakšnih pet ur. »Neprijetno je bilo, med pregledom so se dotikali mojih prsi. Ko so mi nadeli lisice, sem začela jokati,« je po telefonu povedala za Reuters.

Med žrtvami Trumpove prepovedi so se znašli tudi Fuad Šaref in njegova družina, ki so v Iraku na vizo in selitev v ZDA čakali kar dve leti. Prodali so hišo, pustila sta službi, otroke izpisala iz šole. A so jim v Kairu preprečili vstop na letalo za New York. Zaplenili so jim potne liste, jih čez noč pridržali na letališču, nato pa jih prisilno vkrcali na letalo za Irak. »Z nami so ravnali, kot bi bili preprodajalci drog,« je Šaref pojasnil za Reuters. »Zdi se mi, kot bi izneveril svojo družino. Počutim se krivega.«

Nekaj težav so imeli tudi v letalskih družbah. Pri Emiratih so na primer morali zamenjati del kabinskega osebja in pilota, da je lahko letalo poletelo v ZDA.

»Veliko darilo skrajnežem«

Iraški poslanci so pozvali vlado, naj proti ZDA uvede recipročni ukrep in prepove vstop ameriškim državljanom v Irak. »Svobodno vstopate v Irak in druge države, preprečujete pa državljanom teh držav vstop v vašo državo,« pa je na facebooku zapisal vplivni iraški klerik Moktad al Sadr, znan po protiameriških stališčih.

Iranski zunanji minister Džavad Zarif je Trumpovo prepoved opisal kot »veliko darilo skrajnežem«, ter dodal, da kolektivna diskriminacija pomaga teroristom pri pridobivanju pristašev. Visoki iranski diplomat je švicarskemu veleposlaniku v Teheranu, ki zastopa tudi Washington, dejal, da je Trumpov ukaz »neutemeljen, diskriminatoren in nesprejemljiv«. Izročil mu je tudi protestno noto.

Z omejitvami migracije se ne strinja niti britanska premierka Theresa May. Če bodo omejitve vplivale na britanske državljane, bo vlada posredovala pri ameriški administraciji. V Veliki Britaniji celo podpisujejo peticijo, po kateri bi Trump kot ameriški predsednik sicer lahko prišel v njihovo državo, a ne na državni obisk. Menijo namreč, da bi bil bil zgolj v sramoto kraljici Elizabeti II. Število podpisov narašča iz minute v minuto.

Kanadski premier Justin Trudeau pa je prek twitterja objavil, da so v Kanadi begunci dobrodošli. »Vse tistim, ki bežijo pred preganjanjem, nasiljem in vojno - dobrodošli v Kanadi, ne glede na vašo veroizpoved,« je zapisal kanadski premier. Nemška kanclerka Angela Merkel meni, da prepoved vstopa za begunce in državljane sedmih muslimanskih držav ni upravičena. »Prepričana je, da celo nujno potreben boj proti terorizmu ne upravičuje, da so ljudje določenega izvora ali veroizpovedi podvrženi splošnemu sumu,« je dejal tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Seibert.

»Migranti, dobrodošli«

Trumpova odločitev o prepovedi vstopa državljanov določenih držav v ZDA (gre za skupno okoli 130 milijonov) je sprožila množične proteste na vseh večjih letališčih po ZDA. Na mednarodnem newyorškem letališču John F. Kennedy se je zbralo okoli 2000 protestnikov. Podobno je bilo tudi na letališčih v Washingtonu, Los Angelesu, San Franciscu in Dallasu. Protesti naj bi se na številnih letališčih po ZDA nadaljevali tudi danes. »Spustite jih noter«, »umaknite prepoved« in »migranti, dobrodošli« so bili nekateri od napisov na transparentih, ki so jih s seboj prinesli protestniki. »Iz Irana smo prišli sem, da bi živeli v svobodni in demokratični državi,« je za lokalne newyorške medije povedala Atousa.

V Beli hiši so danes zatrdili, da na letališčih v ZDA in drugod po svetu ostaja priprtih le še nekaj deset ljudi. Zatrdili so tudi, da prepoved ne velja za imetnike zelene karte.