Ker je odredba začela nemudoma veljati, imajo popotniki iz teh držav, ki so želeli potovati v ZDA, ogromno težav oziroma jim bo potovanje trenutno onemogočeno. Prestrašeni so tudi tisti, ki imajo zelene karte in prihajajo iz teh držav, pa tudi tuji študenti in številni, ki so iz omenjenih držav v ZDA prišli na zdravljenje. Po poročanju tiskovne agencije Reuters šestim potnikom iz Iraka in Jemna kljub veljavni vizi niso pustili vkrcanja na let iz Kaira v New York ter so jih poslali nazaj domov. »Ko je bil uradnik na letališču John F. Kennedy obveščen o njihovem statusu, je izdal ukaz, da se jih ne spusti na pot,« so sporočili z letališča v Kairu. Vsi potniki so imeli sicer urejene vizume, spremljal pa jih je sodelavec oddelka za pomoč beguncem ZN.

Iraški novinar, ki sicer živi v ZDA, Mohammed al Rawi, je na facebooku zapisal, da so njegovega 71-letnega očeta v Katarju odslovili, ko je želel sesti na letalo za Los Angeles, ter ga poslali nazaj v Irak.

V ZDA se oblasti že držijo novih Trumpovih ukazov. Več muslimanov, ki so prileteli v ZDA nekaj ur po podpisu ukaza, so zadržali. Veliko jih je bilo še v zraku, ko je Trump podpisal ukaz in tako niti niso vedeli, kaj jih čaka, ko pristanejo. Potovalnim agencijam v Iranu pa so tuje letalske družbe svetovale, naj ne prodajajo letalskih kart za ZDA ali dovolijo, da se Iranci, ki že imajo urejene vizume, vkrcajo na letala, ki so namenjena v ZDA.

Google zaposlene pozval, naj se vrnejo v ZDA

Podjetje Google pa je pozvalo svoje zaposlene, ki so na službeni poti v tujini, naj se vrnejo nazaj v ZDA. Ameriška tehnološka podjetja zaposlujejo veliko ljudi, ki niso iz ZDA, a lahko delajo tam prek zelene karte. V Googlu so za britanski BBC dejali, da so zaskrbljeni zaradi Trumpove odredbe, ki bi iz države lahko potisnila velike talente. Zaskrbljen je tudi soustanovitelj facebooka, Mark Zuckerberg, ki je v dolgem zapisu spomnil, da je tudi sam, kot ogromno ostalih Američanov, potomec priseljencev.

Trump je izvršni ukaz naslovil kot zaščito države pred radikalnimi islamskimi teroristi: »Nočemo jih tu. Sprejeti hočemo le tiste, ki bodo podpirali našo državo in globoko ljubili naše ljudi.« V ZDA sicer lahko vstopijo državljani muslimanskih držav, ki so del preganjanih krščanskih manjšin.

»Po obrazu kipa Svobode tečejo solze«

»Prav nobenega dokaza ni, da so begunci grožnja nacionalni varnosti ZDA. Gre za ukaz, ki temelji na nestrpnosti, ne pa na realnosti,« je sporočila pravnica za ameriško-islamske odnose Lena Masri, ki je že napovedal tožbo. Številne nevladne in človekoljubne organizacije so ZDA že pozvale, naj tistim, ki bežijo pred vojno in političnim pregonom, nudijo možnost azila. »Danes po obrazu kipa Svobode tečejo solze, ker se tlači velika tradicija države priseljencev, ki sprejema priseljence, ki je obstajala vse od ustanovitve Amerike,« je sporočil vodja senatne manjšine demokrat Chuck Schumer.

»Strta sem, da ZDA obračajo hrbet svoji ponosni zgodovini izkazovanja dobrodošlice beguncem in migrantom - ljudem, ki so pomagali zgraditi to državo, ki so pripravljeni trdo delati v zameno za pravično priložnost, da začnejo novo življenje,« se je v izjavi za medije odzvala prejemnica Nobelove nagrade za mir, pakistanska aktivistka Malala Jusafzaj. Trump je »zaprl vrata otrokom, materam in očetom, ki bežijo pred nasiljem in vojno«, je dodala.

ZN pozivajo ZDA, naj bodo še naprej odprte do beguncev

Združeni narodi so danes pozvali ameriškega predsednika, naj nadaljuje dolgo ameriško tradicijo izkazovanja dobrodošlice beguncem in zagotavljanja enakega obravnavanja, ne glede na raso, narodno pripadnost ali veroizpoved. Poziv sta posredovala Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) in Mednarodna organizacija za migracije (IOM).

Predsednik Barack Obama je v času, ko se je Evropa ubadala z najhujšo begunsko krizo od druge svetovne vojne naprej, povečal število beguncev, ki so jih ZDA pripravljene sprejeti v proračunskem letu 2017 od lanskega do letošnjega oktobra na 110.000. Trump je ukazal, da jih ne sme biti več kot 50.000, prednost za vstop pa imajo preganjani kristjani. Prav tako je zveznim državam dal bolj proste roke, da zavrnejo namestitev beguncev na svojem ozemlju.