»Če pogledamo na hitro, je ponudba stanovanj v soseski Nokturno nad Koprom mamljiva. Toda če cene stanovanj v tej soseski podrobno analiziramo, ugotovimo, da so malce previsoke,« je pojasnil direktor in lastnik piranske nepremičninske agencije Casabela Daniel Lovšin. Dodal je, da je sprva pričakoval, da bo za kvadratni meter stanovanja v Nokturnu treba odšteti podobne vrednosti kot v izolski soseski Rezidenca Livade, torej od 1500 do 1900 evrov.

»Nokturno ni bil zgrajen kot bivalna soseska«

Od 214 stanovanj v Nokturnu jih je na začetku oktobra Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) začela prodajati 97. Preostala bodo naprodaj po končani sanaciji. Cene za neto kvadratni meter (poleg stanovanjskih površin vključujejo še terase, shrambe in parkirna mesta) se gibljejo od 1250 do 2000 evrov z vključenim davkom na dodano vrednost. Kot je pojasnil Lovšin, je za stanovanje velikosti 68 kvadratnih metrov treba odšteti približno 135.000 evrov. »Če bi bilo vseh 68 kvadratnih metrov stanovanjskih površin, bi kvadratni meter stal okoli 2000 evrov. Toda če upoštevamo, da je stanovanjskih površin le 48 kvadratnih metrov, preostalo pa odpade na nepokrito teraso, shrambo in dva parkirni mesti, je cena za kvadratni meter bistveno višja,« je opozoril Lovšin.

Nokturno, nadaljujejo Lovšin, ni bil zgrajen kot bivalna soseska, temveč za turistične namestitve. Temu primerna je tudi razporeditev prostorov z velikimi dnevnimi prostori in teraso, ter majhnimi spalnicami in kabinetom, v katerega komajda lahko kaj spraviš, je povedal Lovšin.

DUTB bo ponudbe za nakup stanovanj v Nokturnu zbirala do sredine novembra. Pri tem bo posameznik hkrati lahko oddal največ tri ponudbe. V prvem krogu bo izbran tisti, ki bo ponudil najvišjo ceno. Če bo prispelo več enakih ponudb, bo izbran tisti, ki bo ponudbo prvi oddal na pošto. Če pa bo posameznik ponudil najvišjo ceno za več stanovanj, bo izbran za tisto stanovanje, za katero bo v svoji ponudbi označil najvišje preferenčno mesto.

Po Lovšinovi oceni je takšen sistem prodaje konfuzen in težko razumljiv. »Bolj smiselno bi bilo, če bi stanovanja prodajali po sistemu odprtih vrat: kdor prej pride, prej melje. V tem primeru bi vplačane are spodbudile nakupe drugih stanovanj.« Lovšin je tudi prepričan, da bi DUTB lahko stanovanja učinkoviteje prodajala, če bi podobno, kot je bilo to urejeno pri nakupih stanovanj v izolski Rezidenci Livada, uredila tudi financiranje za njihov nakup.

DUTB ima v lasti 280 nepremičnin

Nepremičnine sicer pomenijo najvišjo vrednost zavarovanj, ki so bila prenesena na DUTB. Ta je konec junija letos upravljala sredstva v višini 1,4 milijarde evrov, od katerih jih je na nepremičnine odpadlo slabih deset odstotkov, je razvidno iz včeraj objavljenega polletnega poročila o poslovanju slabe banke. Kot so nam pojasnili pri DUTB, imajo trenutno v lasti 280 nepremičnin (Nokturno ali Celovški dvori na primer štejejo kot ena nepremičnina) v vrednosti 140 milijonov evrov, zastavljenih pa 1600 nepremičnin v skupni vrednosti 1,15 milijarde evrov.

Zaradi pripojitve Factor banke in Probanke februarja letos se je portfelj nepremičnin DUTB občutno zvišal. S tem manevrom je namreč DUTB pridobila 151 nepremičninskih enot po knjigovodski vrednosti v višini skoraj 40 milijonov evrov. Razen teh nepremičnin je DUTB letos (s konverzijo terjatev v nepremičnine) pridobila še 28 nepremičninskih enot v skupni vrednosti 8,7 milijona evrov.

Po pojasnilih DUTB so od januarja do avgusta letos prodali za osem milijonov evrov nepremičnin, do konca letošnjega leta pa bo ta številka predvidoma presegla 30 milijonov evrov. Največje prodaje so predstavljale stanovanjske nepremičnine v obalni regiji, zemljišče v Mariboru, poslovna stavba v Krombergu ter številne manjše enote. Med največje nepremičnine, ki so jih pri slabi banki prodali lani, ko je bilo prodanih deset nepremičninskih enot v skupni vrednosti 1,9 milijona evrov, pa se uvrščajo nedokončan stanovanjski kompleks v Mengšu, nedokončan stanovanjski kompleks Kostanjevi cvetovi v Dolu pri Ljubljani, poslovna stavba Primorje v Ajdovščini, nedokončan dom starejših občanov v Vrtojbi in stanovanjski objekt v Vojniku.