Po vzoru ZDA in Avstralije, ki sta to storili že pred leti, tudi Evropska unija pripravlja elektronski sistem registracije popotnikov, ki za vstop na njeno območje ne potrebujejo vizumov. Ta korak v Bruslju upravičujejo s potrebo bo boljšem nadzoru nad prehajanjem meje za zdaj še 28-članskega bloka držav, evropska komisija pa se trenutno ukvarja s preučevanjem možnosti vzpostavljanja potrebnega sistema na številnih mednarodnih letališčih ter kopenskih in morskih mejnih prehodih. Sistem registracije, ki je v ZDA poznan kot ASTA, je v bruseljski inačici že dobil kratico ETIAS za evropski potovalni informacijski in avtorizacijski sistem (European Travel Information and Authorisation System), ki pa ga morajo potrditi članice EU.

Evropski notranji ministri so se za elektronsko registracijo popotnikov iz držav, ki za vstop v EU ne potrebujejo klasičnega vizuma, opredelili po lanskih terorističnih napadih v Parizu, se je pa o njem razmišljalo že dlje časa oziroma od uvedbe tovrstnega sistema v ZDA leta 2007. Za tiste, ki so s slednjim seznanjeni, ne bo posebnost, registracijo bodo opravili po spletu, evropski birokrati pa zanjo še niso določili cene, očitno pa bo višja od ameriških 14 dolarjev, saj naj bi znašala med 13 in 50 evri. Kdaj bo uveljavljena, še ne napovedujejo, pri okoli 30 milijonih turistov, ki bi z njo prišli v Evropsko unijo, pa bi se v bruseljsko blagajno steklo med 390 milijoni in celo poldrugo milijardo evrov. Število tistih, ki za zdaj ne potrebujejo vizuma, bi pa morali v prihodnje plačevati to »vstopno takso« pri registraciji prihoda v Evropsko unijo, bi se znalo tudi povečati ob izstopu Velike Britanije iz EU. Britanci se bodo namreč po brexitu skupaj z Američani, Japonci, državljani latinskoameriških držav morali registrirati, enako pa bo veljalo tudi za Turke in Ukrajince, dokler Bruselj ne izpolnil obljube o ukinitvi vizumov za državljane obeh držav.

»Podatkovna pijavka«

ETIAS predstavlja zgolj enega od zidakov v širšem sistemu krepkejšega nadzora meja Evropske unije, ki so ga spodbudili tako teroristični napadi kot lanska begunska kriza. Do konca tega leta naj bi bil dogovorjen sistem spremljanja vseh potnikov, ki prihajajo iz držav zunaj EU, do leta 2020 pa bo po vzpostavitvi vseh tehničnih podrobnosti vsak prestop meje zabeležen v skupni datoteki Unije. Evropski komisar Dimitris Avramopoulos, ki je zadolžen za nov sistem, je že napovedal konec sedanjim ločenim zbiranjem podatkov in poudaril, da bo s poenotenim zbiranjem podatkov okrepljena tudi vloga evropske policije, to je Evropola.

Vsi podatki o prihodih in odhodih iz EU naj bi se hranili pet let, na zamisel o takšnem nadzoru nad ljudmi pa že letijo kritike iz vrst zagovornikov pravice do zasebnosti, ki so omenjeni nadzorni sistem že poimenovali za »podatkovno pijavko«. Izhode in prihode v EU bodo namreč vzpostavljeni nadzorni aparati preverjali tudi za državljane Unije, a za zdaj ni predvideno, da bi jih hranili. de