Šestinštirideset milijonov Britancev ima pravico glasovati za to, ali naj država ostane v EU ali jo zapusti. Izid bo v veliki meri odvisen od tega, koliko se jih bo potrudilo na volišče. Posebno mladih in ponavadi nediscipliniranih volilcev laburistične stranke, med katerimi mnogi mislijo, da njihov glas tako in tako ne šteje.

Tokrat utegne šteti vsak glas, saj sta brexitski in proevropski tabor povsem izenačena. Nemalo volilcev trdi, da se bodo odločili šele na volišču, preden bodo napisali križec pri »remain« (ostati) ali »leave« (oditi). 382 volišč bodo zaprli ob desetih zvečer. O tem, kako so se Otočani odločili, bodo Britanija in vsi drugi izvedeli jutri med četrto in sedmo uro zjutraj.

Do zadnjega diha

Oba tabora sta v kampanji vztrajala do zadnjega. Posebno aktivna sta bila nekdanji londonski župan Boris Johnson na brexitski in premier David Cameron na proevropski strani. Politiki so nekoč v kampanjah poljubljali otroke. Johnsona, ki pravi, da bi lahko današnji dan prinesel dan britanske neodvisnosti, če bi glasovali za odhod, je zadnji dan kampanje veliko govoril o nedemokratičnosti EU in »patriotizmu« odločitve za brexit, so včeraj na ribji tržnici v Londonu prepričevali, naj poljubi debelega lososa. Bil je zelo blizu, a je raje spet strašil – s priseljevanjem, glavnim adutom brexitskega tabora. Ni presenetljivo, da ga je med zadnjim televizijskim soočenjem pred šest tisoč gledalci na Wembleyju naslednik na londonskem županskem stolčku Sadiq Khan kot prvi obtožil, da brexitski tabor seje sovraštvo.

Projekt sovraštvo

Čeprav je Johnson prej dejal, da je priseljevanje nekaj čudovitega in da je sam potomec Turkov (eden od njegovih starih očetov je bil Turek). »Ti morda najprej rečeš, kako čudovito je priseljevanje, a vaša kampanja glede priseljevanja ni bila projekt strah, ampak projekt sovraštvo,« je dejal Khan med soočenjem, v katerem je voditeljica konservativcev na Škotskem brexitskemu taboru očitala, da laže. Premier David Cameron se je zadnji dan kampanje obdal s pisano druščino nekdanjih in sedanjih vodilnih politikov iz vseh strank, ki mislijo, da bi brexit Britancem prinesel neizmerno ekonomsko in drugo škodo. Rojake je pozval, naj glasujejo in naj glasujejo za to, da Britanija ostane v reformirani EU.

Dan pred referendumom je bila okoli petina Otočanov vseeno še neodločenih. Veliko pa jih je kot 70-letna volilka Sheila Allsopp, ki je dejala: »Zelo sem živčna. Zelo v skrbeh. Res upam, da se bodo vsi spametovali in glasovali za to, da ostanemo.« Bomo videli. In izvedeli: v petek, med četrto in sedmo uro zjutraj. Če bi se odločili za brexit, bi Britanci svojo državo spravili v dolgotrajno politično, finančno in pravno zmešnjavo.