Zadnji predsednik Sovjetske zveze in človek, ki je s perestrojko začel orati demokratično ledino današnje Rusije, Mihail Gorbačov ne more skriti svojega razočaranja nad sedanjo Rusijo in njenim dolgoletnim voditeljem Vladimirjem Putinom, ki je državi vladal tudi, ko ni bil njen predsednik. V kratkem obdobju vodenja vlade je iz ozadja, kot marioneto na vrvicah, upravljal tudi tedanjega predsednika Dimitrija Medvedjeva, ki je zdaj na predsedniku podrejenem položaju premierja. Gorbačov, ki ga sicer izredno cenijo na Zahodu zaradi odpiranja Sovjetske zveze svetu, miroljubne politike in demokratizacije, se ni veliko oglašal v zvezi s sedanjimi razmerami v domovini, toda v nedavnem intervjuju ni varčeval z ostrimi kritikami na račun ruskega političnega vrha in stanja v Rusiji.

Po njegovem mnenju Putin vlada državi s trdo roko ob pomoči lopovskih združb, ki so zrasle na globoko zakoreninjeni korupciji. Državo obvladuje s pomočjo osebnih prijateljev, sošolcev, fantov, s katerimi je na ulici igral nogomet. Novinarka je Gorbačova vprašala, ali je to razlog, da Putina ne izdajo ljudje iz njegovega okolja, ampak je bil žrtev izdaje vodilnih ljudi sam. Gorbačov je dejal, da če je bil kdo izdan, je bilo to rusko ljudstvo. Izdal ga je Putin, ki je pod pretvezo reform pobral velik del državne lastnine in jo razdelil koruptivnim združbam. Tako kot drugod po svetu se tudi v Rusijo vrača vladavina samodržcev. Naloga šibkih državnih ustanov pa je izključno podpora avtokratičnemu vladanju in zlorabi oblasti.

Oblast naj temelji na strahu

Zakaj sta Putin in Medvedjev začela vladati Rusiji s trdo roko ter s pomočjo represivnih organov in zastraševanja ljudi? Zato, meni Gorbačov, ker nista bila izvoljena na svobodnih in demokratičnih volitvah. Tudi sama sta bila del tajnih vohunskih in represivnih agencij in tako tudi vladata.

Če bi bile volitve svobodne, bi bilo po mnenju Gorbačova v Rusiji veliko več in močnejših opozicijskih strank. V Rusiji so bile volitve za časa Sovjetske zveze bolj demokratične, kot so zdaj. Že leta 1996 je Zjuganov na volitvah premagal Jelcina, pa se je sam ustrašil te zmage in se umaknil.

Zdaj imajo sistem, v katerem si dva človeka (Medvedjev in Putin) podajata oblast, ta pa temelji na nadzoru policije in tajnih agencij, na represiji, strahu. Gorbačov odkrito pove, da ga je sram takšnega sistema in takšnega vodenja države. sz