Madžarska je včeraj z ograjo in bodečo žico povsem zaprla mejo s Srbijo. Več sto beguncev je tako obtičalo na srbski strani meje. Vnel se je tudi diplomatski spor med Madžarsko in Srbijo, ki trdi, da bi morala Madžarska za begunce bolje poskrbeti in jih ne bi smela zavračati ali celo vračati nazaj v Srbijo. »Ne vemo, kako se bodo madžarski ukrepi proti beguncem razvijali, saj ne dobimo dovolj informacij,« nam je v včerajšnjem telefonskem pogovoru iz Budimpešte dejala Annastiina Kallius, predstavnica nevladne organizacije Migszol, ki skrbi za begunce. »Ponižane se počutimo, saj s pomočjo beguncem opravljamo delo namesto vlade in Evropske unije. V zameno pa dobimo zgolj molk oblasti o tem, kaj načrtuje.« Annastiina Kallius ugiba, ali niso ukrepi Madžarske morda koordinirani ali vsaj spodbujeni iz Bruslja oziroma zahodnoevropskih prestolnic, ki si želijo, da bi se na Madžarskem vzpostavila tamponska cona.

Srbija je včeraj sporočila, da bo poskrbela za begunce na svoji strani meje, da pa ne bo sprejemala beguncev, ki bi jih Madžarska hotela vrniti v Srbijo. »Pred ograjo je stotine ljudi in novi prihajajo ves čas,« nam je včeraj popoldne z meje pri Horgošu sporočil srbski aktivist in človekoljub Tibor Varga, ki beguncem deli hrano in vodo. »Madžari spuščajo naprej enega po enega in vsakega dolgo zaslišujejo. Veliko jih tudi zavrnejo, da se morajo vrniti v Srbijo. Zaenkrat begunci čakajo tu in se ne premaknejo. Ne govorijo o tem, da bi poskusili uporabiti kakšno drugo pot,« je po telefonu povedal Varga.

Iz Makedonije so včeraj poročali o prihodih novih velikih skupin beguncev, usmerjenih proti Srbiji, na grških otokih naj bi jih čakalo še vsaj 20.000, iz Turčije pa prihajajo novi čolni. Včeraj se je eden od njih prevrnil, pri čemer je umrlo vsaj dvaindvajset oseb, med njimi štirje otroci.

Na evropski ravni se naslednji torek, 22. septembra, v Bruslju obeta novo izredno zasedanje notranjih ministrov EU, na katerem naj bi znova odločali o obveznih kvotah za prerazporeditev 120.000 beguncev. Iz Evropskega parlamenta pa že dlje časa prihajajo pozivi k še enemu kriznemu vrhu EU o beguncih. K vrhu naslednji teden sta danes pozvala tudi nemška kanclerka Angela Merkel in avstrijski kancler Werner Faymann. ušk