Ljubljanski župan Zoran Janković ni uslišal želje svetnikov Združene levice in vodje Zavetišča Ljubljana, naj zadrži objavo v Uradnem listu in s tem izvajanje sprememb odloka o urejanju in čiščenju javnih površin, ki prepovedujejo hranjenje živali na javnih cestah in zelenicah. Občina bo po novem izjemoma dovolila hraniti le ptice in veverice v parku Tivoli.

Na mestni občini so pojasnili, da župan objave odloka v Uradnem listu ni zadržal, ker mu zakon o lokalni samoupravi in občinski statut nalagata, da objavo splošnega akta, ki ga je potrdil mestni svet, zadrži le, »če meni, da je neustaven ali nezakonit«. »Sprejete spremembe odloka niso nezakonite, zato njegova objava ni bila zadržana,« so razložili, zakaj niso počakali z objavo odloka v Uradnem listu.

Če se bo izkazalo, da »so določene določbe odloka neustrezne, bomo pripravili spremembe odloka in jih predlagali v sprejem mestnemu svetu na eni izmed naslednjih sej«, so obljubili na občini. Toda vodja ljubljanskega zavetišča za živali Marko Oman je za Dnevnik že prejšnji teden povedal, da lahko zavetišču trenutna ureditev v odloku povzroči preglavice pri lovljenju prostoživečih mačk, ki jih v zavetišču veterinarsko oskrbijo in jih sterilizirajo oziroma kastrirajo, da bi preprečili širjenje mačje populacije brez strehe nad glavo. Prostoživeče mačke so po Omanovih besedah plašne in jih je mogoče ujeti s pomočjo naprav živolovk, v katere kot vabo namestijo hrano. Te živolovke pa postavljajo večinoma na javnih površinah, je pojasnil Oman.

Sredi avgusta začnejo veljati tudi druge nove globe

Ali bodo lahko tudi v prihodnje hrano nastavljali v živolovke na javnih površinah, Oman ni znal povedati in nas je po pojasnila napotil na občino, ki je tudi ustanoviteljica zavetišča. Na občini smo želeli preveriti, ali bo tudi navedeno delo zaposlenih zavetišča podvrženo globam zaradi nedovoljenega hranjenja, a odgovora včeraj nismo prejeli. Oman pa je dodal, da jim še vedno preostane možnost postavljanja živolovk na zasebnih površinah ob privolitvi lastnikov. Odlok namreč hranjenja živali na zasebnih površinah ne sankcionira.

Omenjena prepoved bo začela veljati v sredini letošnjega avgusta. Mestni inšpektorji bodo lahko vsakogar, ki bo na javnih površinah razen v Tivoliju hranil živali, oglobili s 100 evri. Spomnimo, vodji svetniškega kluba Združene levice Nataši Sukič se je zdelo neprimerno, da občina sankcionira dobronamerne vzgibe občanov, ki želijo denimo potepuškim mačkam s hrano pomagati preživeti.

Poleg prepovedi hranjenja živali spremembe omenjenega odloka prinašajo še druge novosti. Lastnike živali, ki na javnih površinah za svojimi ljubljenci ne bodo nemudoma pospravili iztrebkov, lahko od sredine avgusta naprej doleti kazen v višini 100 evrov. Mestni inšpektorji pa bodo po novem tudi bistveno strožje kaznovali tiste, ki se bodo znašali nad drevesi in drugim zelenjem na javnih površinah. Do sedaj je kazen za takšna dejanja znašala 50, po novem pa bodo objestneži, ki jih bodo inšpektorji ujeli, morali odšteti kar 1000 evrov.