V Zdravstvenem domu Ljubljana posebne statistike glede zdravstvenih obravnav, povezanih z vročino, kakršna te dni ogreva Slovenijo, ne vodijo, vendar pa se »po grobi oceni zdravnikov enote splošne nujne medicinske pomoči število primerov, obravnavanih zaradi težav, povezanih z vročinskim valom, v času najhujše vročine poveča za okoli dvajset odstotkov«. Bolniki pomoč v zdravstvenem domu takrat največkrat poiščejo zaradi dehidracije, vrtoglavice, slabosti, nestrpnega ali agresivnega vedenja pa tudi kolapsov in toplotnih udarov.

V ljubljanskem Univerzitetnem kliničnem centru zatrjujejo, da se visoke temperature v njihovih čakalnicah za zdaj ne poznajo, saj da niso zaznali večjega števila bolnikov, ki bi tarnali zaradi posledic vročinskega vala.

Normalno delo pri 45 stopinjah Celzija?

Kot navajajo v Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, se lahko pri tistih, ki so dalj časa izpostavljeni vročini, pojavijo kožni izpuščaji in vročinski krči, izčrpanost, kratkotrajna izguba zavesti, v nekaterih primerih celo vročinska kap. Zato svetujejo senco in veliko vode. A narava dela vsem seveda ne dopušča, da bi se umaknili v prijetno ohlajene prostore in počakali, da sonce izgubi svojo moč.

Visoke temperature tako včeraj z razbeljenega Pogačarjevega trga v Ljubljani niso pregnale kuharjev, ki so skrbeli za obiskovalce Odprte kuhne. Zaradi žgočega sonca niso ugasnili niti stroji na vseh gradbiščih. Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnem mestu sicer med drugim določa, da temperatura v delovnih prostorih ne sme presegati 28 stopinj Celzija; če dela potekajo na prostem, pa morajo biti delavci zavarovani pred neugodnimi vremenskimi vplivi. A na republiškem inšpektoratu za delo ob tem opozarjajo, da lahko posamezna področja varnosti delavcev urejajo tudi kolektivne pogodbe. Dosedanja kolektivna pogodba gradbenih dejavnosti – trenutno je odpovedana, v pripravi je nova – je na primer določala, da se na prostem lahko normalno dela kar do 45 stopinj Celzija. »Dolžnost delodajalca je, da z ustreznimi preventivnimi ukrepi zagotovi varnost delavcev. Za katere ukrepe se bo odločil, pa je odvisno od konkretnih razmer in okoliščin,« so še sporočili z inšpektorata.

Inšpektorji bedijo tudi nad temperaturami

V prvi polovici letošnjega leta so inšpektorji odkrili trinajst kršitev, povezanih z zagotavljanjem ustreznih temperatur zraka v delovnih prostorih. Julijska vročina je število prijav občutno povečala. »Inšpektorji vse prejete prijave obravnavajo, ravno tako pa preverjamo ustreznost toplotnih razmer v delovnih prostorih tudi pri vseh drugih nadzorih, čeprav se niso izvajali v neposredni povezavi s povišanimi temperaturami,« še zagotavljajo na inšpektoratu.