Kljub jasnim navodilom nadzornega sveta predsednik uprave Pivovarne Laško Dušan Zorko še vedno zavlačuje podpis sporazuma s konzorcijem delničarjev z Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB), Kapitalsko družbo, KD Skladi in Alpen Invest na čelu. Ti so že novembra lani zahtevali, naj jih v Laškem vključijo v postopek iskanja novega večinskega lastnika, saj želijo imeti nadzor nad prodajnim postopkom.

Toda po neuradnih informacijah naj bi v Laškem pred dnevi zavrnili podpis sporazuma in delničarjem poslali svoj alternativni predlog. Ta naj bi bil za več predstavnikov konzorcija nesprejemljiv, saj bi Zorku omogočal, da še naprej ohrani nadzor nad celotnim postopkom. Delničarji se medtem niti ne bi mogli sami pogajati s potencialnimi prevzemniki, kar je bila ena od njihovih ključnih zahtev.

V Pivovarni Laško očitke o zavlačevanju zavračajo. Prepričani so, da »sestanki in pogovori s konzorcijem delničarjev potekajo konstruktivno«. Toda kot kaže, se bodo lastniki v prodajo Laškega lahko vključili šele, ko bodo potencialni vlagatelji končali skrbne preglede in oddali zavezujoče ponudbe. Kot smo razkrili, si je konzorcij delničarjev prodajo Laškega zamislili bistveno drugače kot njegova uprava. Potencialni vlagatelj, ki bi oddal najvišjo ponudbo, bi moral najprej podpisati kupo-prodajno pogodbo z lastniki in odkupiti njihove delnice. Šele v drugem koraku bi izvedli tudi dokapitalizacijo, vendar bi o tem odločal že novi večinski lastnik. Na drugi strani bi Zorko najprej izvedel dokapitalizacijo v višini najmanj 75 milijonov evrov, izbrani vlagatelj pa bi nato objavil tudi javno prevzemno ponudbo. V ožjem izboru za prevzem Laškega naj bi bili še nizozemski Heineken, investicijska družba Kohlberg Kravis Roberts (KKR) ter skladi CVC Capital Partners, Bain Capital in Mid Europa Partner, medtem ko naj bi danski Carlsberg že umaknil svojo ponudbo.

Nekateri delničarji v neformalnih pogovorih že napovedujejo, da bodo zahtevali predčasno menjavo nadzornikov, ki bi ji sledila tudi menjava uprave, če ta ne bo pristala na njihove zahteve. Zorku petletni mandat poteče konec avgusta, do konca februarja pa mu bodo morali nadzorniki sporočiti, ali mu nameravajo podeliti nov mandat ali pa bodo iskali novega predsednika uprave. Nadzorniki so pred kratkim že imenovali tudi kadrovsko komisijo, ki jo vodi izvršni direktor DUTB Janez Škrubej, v njej pa so še predsednik nadzornega sveta Laškega Goran Branković, Jože Bajuk iz Interenerga in predstavnica zaposlenih v nadzornem svetu Dragica Čepin.

Čeprav Pivovarna Laško uradno ni v večinski lasti države, naj bi nameravala kadrovska komisija z novimi pogodbami znižati plače članom uprave in jih uskladiti s tako imenovanim Lahovnikovim zakonom, večji delež prejemkov pa vezati na uspešnost poslovanja. Zorko že vrsto let sodi med najbolje plačane slovenske menedžerje, lani je za vodenje Skupine Pivovarna Laško prejel 207.000 evrov bruto, od česar 95 odstotkov predstavljajo fiksni prejemki. Ker potek Zorkovega mandata časovno sovpada tudi s pričakovanim koncem dokapitalizacije oziroma prodaje, naj bi mu nameravali nadzorniki mandat podaljšati le za nekaj mesecev, število članov uprave pa zmanjšati. Poleg Zorka so trenutno v upravi še Mirjam Hočevar (finance), Gorazd Lukman (prodaja), Marjeta Zevnik (pravno in kadrovsko področje) in Matej Oset (proizvodnja). S tem bi nadzorniki končno odločitev o usodi sedanje uprave dejansko prepustili novemu večinskemu lastniku.