ZDA so zavrnile predlog severnokorejskih oblasti za uvedbo skupne preiskave v primeru napada računalniških hekerjev na filmsko družbo Sony Pictures. Po ocenah ameriškega predsednika Baracka Obame je šlo v primeru napada za vandalizem in ne za dejanje vojne.

»Mislim, da ni šlo za dejanje vojne. Mislim, da je šlo za zelo drago dejanje kibernetskega vandalizma. Jemljemo ga zelo resno,« je dejal Obama. Opozoril je, da se bo treba na takšne napade navaditi. »V novem svetu bomo v okolju, kjer je toliko digitaliziranega, da bodo tako državni kot nedržavni akterji zmožni povzročiti razdor v naših življenjih na vse mogoče načine,« je dodal.

Obama je v petek zagrozil Pjongjangu s povračilnimi ukrepi zaradi vdora hekerjev in groženj s terorističnimi napadi ob predvajanju filmske parodije o severnokorejskem voditelju Kim Jong Unu. Potrdil je, da je ameriški zvezni preiskovalni urad FBI ugotovil, da za napadi stoji Pjongjang, in napovedal proporcionalen odgovor ZDA ob času in na kraju, ki bo ustrezal njemu.

Severnokorejske oblasti zanikajo odgovornost za napad in so ZDA predlagale uvedbo skupne preiskave hekerskega napada, a Washington nanjo ne pristaja. »Če želi severnokorejska vlada pomagati, lahko prizna svojo krivdo in poplača Sonyju škodo, ki jo je utrpel zaradi tega napada,« je dejal tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost Mark Stroh.

Hekerji so iz sistema Sony Pictures nedavno ukradli osebne podatke zaposlenih, informacije o filmih, ki so šele v pripravi, in tudi elektronsko pošto zaposlenih. Pozneje so zagrozili s terorističnimi napadi na kinodvorane, kjer bi predvajali film The Interview, zaradi česar je Sony Pictures za nedoločen čas odpovedal predvajanje filma. Film bi sicer moral priti v kinodvorane za božič. sta, cr