Na ZZZS so za STA potrdili poročanje Dela, da je zavod ovadil dve pravni osebi in neznane storilce zaradi zavajajočega telefonskega oglaševanja in sklepanja komercialnih zavarovanj, povezanih z zdravljenjem težjih bolezni. Kazensko ovadbo so prejšnji teden na podlagi prijav več zavarovancev podali na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani in na Okrožno državno tožilstvo v Celju.

Imen ovadenih pravnih oseb na ZZZS niso izdali, a je generalni direktor ZZZS Samo Fakin že v začetku oktobra napovedal ovadbo v tem primeru. Družba Finmart je namreč za zavarovalnico Vzajemna tržila produkt Vzajemna Rak.

Omenjeno zavarovanje so po navedbah ZZZS oglaševali telefonsko preko zavarovalnih zastopnikov in posrednikov zavarovancem v nasprotju z določili zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, saj so zavajajoče prikazovali, da v primeru zdravljenja rakavih obolenj stroški bolnišničnega zdravljenja oziroma zdravil niso v celoti kriti iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja, zaradi česar bodo morali zavarovanci razliko pokrivati iz lastnih sredstev. Temu pa da se lahko glede na izjave zavarovalnih zastopnikov in posrednikov izognejo s sklenitvijo njihovega na novo ponujenega zavarovanja, ki bi pokril morebitno negativno razliko stroškov zdravljenja rakavega obolenja.

Vse stroške pokriva že obvezno zdravstveno zavarovanje

Toda omenjeni zakon nedvoumno določa, da sta z obveznim zdravstvenim zavarovanjem zavarovanim osebam v celoti zagotovljena zdravljenje in rehabilitacija malignih bolezni, vključno s stroški zdravil za zdravljenje malignih bolezni. "To pomeni, da sta tako strošek samega institucionaliziranega bolnišničnega zdravljenja kot tudi strošek zdravil za rakave bolnike v celoti pokrita že iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zaradi česar osebna participacija zavarovancev za te storitve ni potrebna, če se storitve koristijo znotraj mreže javne zdravstvene službe," poudarjajo na ZZZS.

Oglaševanje v nasprotju z omenjenim zakonskim določilom po navedbah ZZZS predstavlja zlonamerno zavajanje zavarovancev, s katerim pravna oseba izkorišča neizkušenost in neznanje zavarovancev za pridobivanje njihovega soglasja za sklenitev zavarovalnih pogodb njej v korist. Kot menijo za ZZZS, osumljeni dejansko sklepajo zavarovalne pogodbe tako, da zavarovanci v škodo lastnega premoženja sicer vplačujejo zavarovalne premije, čeprav ekvivalentne protidajatve prve pravne osebe nikoli ne bodo prejeli.

"Pri tem ne gre prezreti, da je še posebej na področju zavarovanja zdravja zavarovanec nedvomno kot laik šibkejša stranka in je kot tak še bolj dovzeten za zavajajoče ravnanje domnevno strokovnega zastopnika," še pojasnjujejo na ZZZS.

Domnevna kršitev petih zakonov

Na zavodu ugotavljajo domnevno kršitev petih zakonov, kazenskega zakonika, zakona o odgovornosti pravnih oseb, zakona o zavarovalništvu, obligacijskega zakonika in zakona o varstvu potrošnikov. Po navedbah Dela so zagrožene kazni glede na posamezna očitana dejanja različne in segajo od denarne kazni do petih let zapora.

V družbah po pisanju časnika niso bili dosegljivi za komentarje.