Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen je pojasnila, da so sodelavci na terenu. Prav gotovo bodo šle na teren tudi ekipe za vodotoke, najprej pa se mora narediti ocena škode, šele zatem lahko govorijo o sanaciji.

Na vprašanje, ali lahko zagotovi, da bo ministrstvo na področju urejanja vodotokov kaj ukrenilo, da se težave s poplavami ne bi ponavljale, je dejala, da je bila tokrat v Ljubljani težava v tem, da je ponoči padla količina padavin, ki predstavlja stoletne vode.

Tudi ponoči in zjutraj bodo v Ljubljani tako črpali vodo iz kleti, civilna zaščita bo skupaj z gasilci in slovensko vojsko pomagali pri iznosu kosovnega materiala in čiščenju, je dejal poveljnik Civilne zaščite MOL Robert Kus. Kdaj bodo začeli s popisom škode, zato še ne ve, bo pa to v najkrajšem možnem času.

Razmere na območju Polhovega Gradca obupne

Najhujše razmere na širšem ljubljanskem območju so na območju Polhovega Gradca. »Razmere so obupne. Ne spomnim se, da bi že doživeli kaj takšnega,« je dejal župan Franc Setnikar. Ekipe so na terenu že od 2. ure ponoči, polne roke dela imajo tako s čiščenjem hiš, ki so jih zasuli plazovi, čiščenjem cest in izčrpavanjem vode iz zalitih kleti. Delo močno otežuje tudi motena preskrba z električno energijo, izpadlo pa je tudi GSM omrežje. Zato zanesljivih podatkov o tem, koliko ljudi je utrpelo škodo, še niso uspeli zbrati. Cesta med Dobrovo in Polhovim Gradcem je medtem že prevozna. Hudourniki na območju sicer še tečejo, a je odteklo dovolj vode, poteka pa tudi čiščenje posledic.

Močne padavine so povzročile poplave tudi na Vrhovcih. (Foto: Luka Cjuha)

V Ljubljani je sicer še vedno najbolj prizadet Vič. Na nekaterih ulicah je od 30 do 50 centimetrov vode, zato so v tem delu zaprli Tržaško cesto. »Val je prišel preko Kozarij in čez Vrhovce, okrog pol desetih smo zato zaprli Tržaško cesto. Računamo pa, da bo nato upadla po Malem Grabnu.« Poleg Rožne doline je poplavljeno še Kosovo polje, del območja ob Dolgem mostu in Cesta dveh cesarjev. Med lokalnimi cestami sta v Ljubljani še vedno zaprti Brdnikova ulica in Večna pot, zaprtih je tudi več ulic in cest v okolici Rožne doline.

Delavci Elektra Ljubljana pa so morali na območju Viča zaradi naraščanja Gradaščice odklopiti tri transformatorske postaje, zato je na Viču trenutno brez napajanja 315 uporabnikov, so sporočili iz Elektra Ljubljana.

Zalilo biotehniško fakulteto

Iz ljubljanske porodnišnice so medtem sporočili, da zaradi nočnega neurja ni bilo večjih težav. »Imeli smo manjše probleme v drugi kleti zaradi zamakanja, ker je bil prevelik dotok vode po ceveh, in pa v laboratoriju v bolnišnici Petra Držaja, ker je laboratorij v kleti. Vendar pa so z loputami uspeli takoj zapreti meteorno vodo s ceste, zalit pa je bil tudi podvoz med staro in novo porodnišnico, a so gasilci zadevo hitro sanirali,« so zapisali v kliničnem centru.

Zalilo je tudi prostore biotehniške fakultete, pri čemer je najbolj prizadet del na Jamnikarjevi, kjer so prostori dekanata, oddelkov za agronomijo, živilstvo ter krajinsko arhitekturo. Prodekanja za področje agronomije dr. Metka Hudina je povedala, da vodo izčrpavajo že od pol šestih zjutraj. »Dokler Glinščica ne upade, ne bo mogoče prenehati z izčrpavanjem, zaenkrat pa ta še celo narašča.« Uspeli so sicer rešiti predavalnico, zalito pa je celotno laboratorijsko polje z nasadom in rastlinjaki. Hudinova upa, da bodo do večera zadeve za silo sanirali in bodo predavanja jutri že možna. Danes so namreč za študente vseh oddelkov odpadla. »Jamnikarjeva ulica je povsem neprevozna, tisti, ki smo prišli v službo, smo prišli s traktorjem,« še pravi sogovornica. Brv čez Glinščico je deroča voda odnesla.

Poplavljena Tržaška cesta. (foto: Bojan Velikonja)

Z ljubljanskega združenja Rdečega križa Slovenije so medtem sporočili, da je zaradi poplav onemogočen dostop do humanitarnega centra na Tržaški. Vse prejemnike materialne pomoči zato obveščajo, da prevzem pomoči danes ne bo možen. Zaprto je tudi ljubljansko upravno sodišče.

Iz zavetišča za zapuščene živali na Gmajnicah pa so sporočili, da so uspeli stanje normalizirati in da so spet odprti za obiskovalce. Živali niso bile poškodovane.

Dolina Hrastnice odrezana od sveta

Gasilci so okoli tretje ure zjutraj v Škofji Loki, v Retečah in Gostečah sprožili sirene javnega alarmiranja, s katerimi so opozorili ljudi, naj se zaščitijo, ker je na Puštalu in drugod ob Sori voda prestopila bregove in začela poplavljati. Najhuje je bilo okoli petih zjutraj, zalilo je več kleti, na Puštalu pa so morali evakuirati tudi eno družino. Dolina Hrastnice je medtem ostala odrezana od sveta, saj so narasle vode odnesle most, v Gorenji vasi pa so evakuirali eno družino zaradi hudournika. Ker je Poljanska Sora spodjedla most proti Tavčarjevemu dvorcu na Visokem, je od sveta odrezanih 20 domačij.

Poveljniki gasilcev in civilne zaščite v Škofji Loki, Poljanah in Žireh pozivajo, naj prebivalci ostanejo doma. Opozarjajo, naj ne rešujejo stvari v pritličju ali pred hišami, saj so vode deroče, ter naj najprej poskrbijo za svojo varnost in naj se umaknejo v zgornja nadstropja.

Ko se je gladina Poljanske Sore in drugih vodotokov znižala, so se pokazale prave razsežnosti močnega nočnega deževja na širšem škofjeloškem območju. Poplavljenih je bilo okoli 500 objektov, še približno 500 pa je bilo ogroženih. Deroča voda in plazovi so poškodovali številne lokalne ceste in nekatere hribovske vasi so še vedno nedostopne.

Glavni cesti proti Logatcu in Škofji Loki sta sicer odprti, na cestah pa je še vedno veliko nanosov materiala, ki ga odstranjujejo delavci Cestnega podjetja Kranj.

Zalilo številne objekte

V Občini Gorenja vas - Poljane je bilo po podatkih regijskega centra za obveščanje prav tako poplavljenih okoli 200 objektov, še 300 pa ogroženih. Poplavljenih je bilo tudi deset gospodarskih poslopij in 20 ogroženih, poplavljena so bila tri podjetja, pet pa jih je bilo v nevarnosti.

Gasilci so samo do 10. ure dopoldne intervenirali na 135 lokacijah. Pet oseb so evakuirali in bodo prespale pri svojcih.

V škofjeloški občini je bilo ponoči poplavljenih 84 objektov, na terenu pa je 95 gasilcev iz vseh društev v občini. Najhuje je v dolini Hrastnice in na območju Svete Barbare, ki sta praktično odrezana od sveta, saj je cesto ponekod povsem odneslo.

Hišo in Karlovski mlin na Žirovskem vrhu sv. Antona je hudournik popolnoma spodnesel, zato so morali evakuirati petčlansko družino.

Hišo in Karlovski mlin na Žirovskem vrhu sv. Antona je hudournik popolnoma spodnesel, zato so morali evakuirati petčlansko družino. (foto: Primož Knez)

Močan veter z dežjem povzročil nekaj preglavic na Celjskem in Zasavju

Močan veter z dežjem je to noč povzročil nekaj preglavic na Celjskem in Zasavju. Voda je tako zalila stanovanjsko hišo v naselju Vrh v Občini Šmarje pri Jelšah. Posredovali so gasilci, ki so vodo izčrpali ter z delovnim strojem preusmerili njen tok. Meteorna voda je poplavila tudi kletno stanovanje v središču Trbovelj.

Na regionalni cesti Vransko-Trojane sta podrti drevesi ovirali promet, aktivirani so bili gasilci, ki so drevesi razžagali in odstranili s cestišča, so sporočili iz celjskega regionalnega centra za obveščanje.

S podrtimi drevesi so se gasilci ukvarjali tudi na območju Rogatca, Socke, Radeč in Dobrne. V naselju Zabukovica v žalski občini pa je voda poplavila cestišče.

V Zavinah in na Jesenovem v Občini Zagorje ob Savi so gasilci s folijo prekrili del streh na stanovanjskih hišah. Z župnijske zgradbe v Lokah pri Zagorju ob Savi pa je odpadlo več strešnikov. Tamkajšnji gasilci so s pomočjo avtomobilskega dvigala odstranili strešnike, ki so ogrožali mimoidoče, ter objekt zaščitili s folijo.

Zaprli cesto na Mangartsko sedlo

V višjih predelih na severnem Primorskem je ponoči zapadel tudi sneg. Tako je pobelilo Vojsko in višje ležeče kraje na Idrijskem. Zaradi snega so zaprli cesto na Mangartsko sedlo, cesta preko 1611 metrov visokega prelaza Vršič pa je prevozna le za osebne avtomobile.

V Baški grapi več kot 30 plazov

Na Idrijskem, Cerkljanskem in Tolminskem so se sprožili številni zemeljski plazovi. Tako so bili mnogi prebivalci odrezani od sveta. Samo v Baški grapi so našteli preko 30 plazov. Podbrdo in okoliški kraji so bili odrezani od sveta. Ljudje zato niso mogli v službo, prav tako ne v šole. Prekinjena je tudi železniška povezava po Baški grapi, saj se je pri Hudajužni zemeljski plaz vsul na železniško progo, predor Kupovo pa je zalila voda.

Na Idriji pri Bači so pred vodo reševali živino, ob treh ponoči je meteorna voda zalila stanovanjsko hišo v Kanalskem Lomu, stanovanjski in gospodarski objekt na Ponikvah na Šentviški planoti ter stanovanjski hiši v Grahovem ob Bači in v Podbrdu.

V Baški grapi se je sprožilo več kot 30 zemeljskih plazov. Zaradi plazov in podrtega drevja so bile zaprte ceste od Kneže do Petrovega Brda, pa Poljubinj-Kneža, ceste v vasi Sela nad Podmelcem, Loje, Kneške ravne, Stržišče, Rut in Grant ter Tolminske ravne. Nekatere ceste so sedaj za silo prevozne, druge bodo odprli preko dneva.

Na Koroškem nočno neurje podrlo več dreves

Po zbranih podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje je neurje minulo noč na Koroškem drevesa podiralo na območju občin Radlje ob Dravi, Podvelka in Slovenj Gradec.

Ponoči se je podrlo več dreves na ceste v naselju Remšnik v občini Radlje ob Dravi. Posredovali so radeljski prostovoljni gasilci in odstranili osem dreves.

Tudi v naselju Janževski Vrh v občini Podvelka so podrta drevesa padla na cesto in ovirala promet. Posredovali so tamkajšnji gasilci, ki so šest podrtih dreves razžagali in odstranili, prav tako so odstranili telekomunikacijski kabel, ki je visel čez cesto in oviral promet. Drevesa so se podrla tudi na cesto Podvelka-Rdeči Breg in Ožbalt-Kapla, povsod so morali posredovati gasilci.

Zgodaj zjutraj so gasilci s ceste odstranjevali tudi podrto drevo v naselju Vodriž v občini Slovenj Gradec.

Izrednih vremenskih pojavov bo vse več

Meteorolog Brane Gregorčič je pritrdil, da se pogostnost »izrednih vremenskih pojavov« v zadnjem času povečuje. »Vtis je tak, da bomo s tem morali živeti, kajti manj jih ne bo, kvečjemu več,« je dodal. Konec tedna se bo po napovedih vreme umirilo, vreme bo suho, veter bo šibak, temperature pa primerne letnemu času. »V času ljubljanskega maratona bodo tako temperature zjutraj okoli šest, dnevne okoli 12 stopinj, predvidoma brez padavin,« je napoved za tekače povzel Gregorčič.