Naiven vlom in kratek beg

Četverica mladoletnikov si je za tarčo izbrala Mercatorjevo samopostrežno trgovino v Groharjevem naselju v Škofji Loki. Ob pol enajstih zvečer so s silo odprli avtomatska vhodna vrata trgovine, pri čemer pa jih je opazil domačin, ki je poklical policijo. Da so bili med vlamljanjem hitro opaženi, sploh ob še ne zelo pozni uri, ne čudi, saj trgovina stoji v križišču Partizanske ceste in Ceste talcev, okoli nje so stanovanjski bloki in vrstne hiše, za nameček pa sta pred trgovino manjša ploščad in miniaturni park.

Škofjeloški policisti so po klicu takoj odhiteli do Groharjevega naselja in že na kraju prijeli enega izmed mladih vlomilcev, preostale tri pa so nekaj minut pozneje aretirali v okolici. Mladeniči (vsi so Škofjeločani) so policistom poskušali zbežati, vendar neuspešno. Eden izmed mladih vlomilcev je policistom celo sam precej olajšal delo, saj mu je na bližnji travi zdrsnilo in je akrobatsko padel.

Pri tatičih so ob aretaciji našli le nekaj čokoladic, ki so jih pobrali s prve police, več pa jim v kratkem času vloma niti ni uspelo vzeti. Policisti so že v torek obvestili njihove starše, vso četverico pa čaka kazenska ovadba – tudi najmlajša tatova, saj sta s 14 leti ravno prestopila prag kazenske odgovornosti. Na kranjski policijski upravi so nam pojasnili, da z mladeniči v preteklosti še niso imeli opraviti, preverjajo pa, ali so bili morda vpleteni še v kakšen nerešen primer vloma.

Porast kriminala med mladimi

Policisti so leta 2013 v primerjavi z letom prej obravnavali skoraj 11 odstotkov več kaznivih dejanj, v katera so bili vpleteni mladoletniki, skupno 2026. »Mladoletniki so bili osumljeni za 10,9 odstotka več kaznivih dejanj kot lani, kar kaže na zaostrene gospodarsko-socialne razmere, saj starši ali skrbniki mladim ne morejo vedno omogočiti želenih materialnih dobrin. Med kaznivimi dejanji mladoletnikov so namreč prevladovale tatvine in velike tatvine,« o resni problematiki prisotnosti kriminalnih nagnjenj že v mladih letih pojasnjujejo na generalni policijski upravi. Tatvine (935) in velike tatvine (324) predstavljajo več kot polovico kaznivih dejanj med mladimi, ki predstavljajo skoraj šest odstotkov vseh ovadenih oseb, drugi najpogostejši kaznivi dejanji med mladoletniki pa sta povzročitev lahke telesne poškodbe (98) in preprodaja drog (68).

Na sodiščih se z mladimi prestopniki ukvarjajo posebni oddelki, ki poskušajo mlade kaznovati predvsem na način, ki naj bi jim hkrati čim bolj pomagal. Izmed 398 leta 2012 obsojenih mladoletnikov jih je večina (299) končala pod nadzorstvom centra za socialno delo ali pa so se jim izrekla posamezna navodila in prepovedi. Štirje so morali v mladoletniški zapor, 45 pa so jih namestili v vzgojne zavode, prevzgojne domove in v zavod za usposabljanje. Preostalim so le izrekli ukor.