Prva dama propadajoče proizvajalke nogavic Polzele Karmen Dvorjak bi za pripravo načrta o finančnem prestrukturiranju družbe po novem angažirala nemško svetovalno družbo Admetam. To so na zahtevo Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) nedavno najeli tudi v prisilni poravnavi Cimosa. Kakšen doprinos pričakujejo, kdo je svetoval izbiro Admetama in kdo bo storitev plačal, so vprašanja, na katera Dvorjakova včeraj konkretno ni odgovorila. V družbi so pojasnili le, da bodo, če bo to potrebno, za obstoj Polzele angažirali najboljše svetovalne hiše.

Namero uprave Polzele, da najame družbo Admetam, nam je potrdil tudi prisilni upravitelj Polzele Kristjan Anton Kontarščak, ki še ne ve, ali bo najem svetovalca podprl. Kot je pojasnil, je vse odvisno od predstavitve nemške družbe in soglasja upnikov Polzele. Ta pa je dobila soglasje za najem kratkoročnega posojila z državnim jamstvom v višini pol milijona evrov. Vlada je pred časom odločila, da družba lahko prejeme pol milijona evrov likvidnostnega posojila in poroštvo za posojilo enake vrednosti, a je potrebno še soglasje ločitvenih upnikov, ki ga pričakujejo v prihodnjih dneh.

Admetam sicer ne bi bil prvi svetovalec Polzele. Ta je za načrt o finančnem prestrukturiranju že najela družbo One Sun, s čimer je soglašal tudi upravitelj. Kot je pojasnil, Polzela ni imela ustreznih kadrov, neodvisno mnenje o stanju v družbi pa naj bi želele tudi banke. A nekatere bankirje naj bi svetovalne storitve močno motile. Med drugim tudi svetovalna pogodba s podjetjem S. T. v lasti Branka Krašovca, nekdanjega direktorja trženja v Vzajemni. Po tej pogodbi, ki naj bi vključevala tudi delo njegove hčere v družbi kot trgovske potnice, naj bi Krašovec prejemal 9000 evrov na mesec. Nekdanja sodelavka Dvorjakove v Livarju Lilijana Mandelj je od Polzele kot samostojna podjetnica še letos mesečno prejemala od 5000 do 6000 evrov. Na vprašanje, zakaj prek svetovalnih pogodb še vedno dobro plačujejo Krašovca in Mandljevo, so v družbi odgovorili, da podatek o njunem statusu ni točen. Kakšen je njun status, niso pojasnili.

V prvi vrsti pa bankirje zanima, zakaj Polzela, ki zaposluje približno 300 delavcev, še vedno posluje z izgubo. Poslovanje v rdečih številkah je potrdil tudi Kontarščak, ki je dodal, da je zaradi sezonske narave posla dobiček iz poslovanja predviden šele avgusta. Po pojasnilih družbe poslujejo trenutno v okviru načrtov, končni načrt finančnega in poslovnega prestrukturiranja pa bo znan v zakonsko predpisanih rokih. Najkasneje do konca junija bodo tako morali ugotoviti, kaj bi bilo za družbo dobičkonosno. Po naših informacijah naj bi se nagibali k izločitvi zdravega jedra iz družbe, kar pomeni krčenje delovnih mest.