Kot je po srečanju v belgijski prestolnici pojasnil Oettinger, so pogovori prinesli možen načrt za poravnavanje ukrajinskih neplačanih računov in za zagotovitev pravočasnega plačevanja plina Rusiji v prihodnosti.

O kakšni ceni je bilo govora, komisar po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ni povedal. Dejal je le, da naj bi bila pod 485 dolarji, ki jih Ukrajini želi po novem računati Rusija, in nad 268 dolarji, ki jih kot pošteno tržno ceno razume Kijev.

Ponedeljkova intenzivna trilateralna razprava je sicer že vodila v ločeno bilateralno srečanje izvršnih direktorjev ruskega Gazproma in ukrajinskega Naftogaza, osredotočenega, tako Oettinger, na možne pogoje, po katerih bi lahko Ukrajina dolg Rusiji poravnala vsaj do junija prihodnje leto.

Prva moža Gazproma in Naftogaza sta že zaprosila za več časa za nadaljnja posvetovanja in pogovore. Ko bodo ti pripeljali do končnega predloga, bosta o njem poročala pristojnim ministrom, nato pa naj bi prišlo do novega trilateralnega srečanja. Komisar pričakuje, da bo to že ta ali prihodnji teden.

Kot so sporočili iz Evropske komisije, v tem času Rusija Ukrajini skladno s ponedeljkovim dogovorom ne bo prekinila dobave plina, Kijevu pa za dobavo v tem mesecu tudi ne bo treba izvajati predplačil. Prav tako v času trajanja pogovorov predstavnik nobene strani ne bo odštel na arbitražo v Stockholm, ki jo je zaradi zviševanja cene plina napovedala Ukrajina.

Do ponedeljkovega trilateralnega srečanja je prišlo, potem ko je Naftogaz od Gazproma prejel račun za 786 milijonov dolarjev.

Gazprom je v ponedeljek potrdil, da je od Ukrajine ta znesek dolga za zemeljski plin, dobavljen marca in aprila, že prejel. Po navedbah Rusije naj bi ukrajinski plinski dolg znašal več milijard dolarjev. Strani se morata dogovoriti o ceni, ki jo bo morala Ukrajina za ruski plin plačevati od junija dalje.

Naftogaz je do aprila Gazpromu plačeval 268 dolarjev za 1000 kubičnih metrov plina, z aprilom pa je ruski energetski velikan ceno zvišal na 485 dolarjev. Oettinger je pred dnevi dejal, da v EU cena znaša od 350 do 390 dolarjev za 1000 kubičnih metrov plina, kar je po njegovem "primerna cena".