Izdatki za oborožitev po svetu so se lani že drugič zapored malce zmanjšali, glavno zaslugo pri tem imajo spet ZDA. To je mogoče prebrati v poročilu stockholmskega mednarodnega mirovnega inštituta Sipri. Lani so ZDA tovrstne izdatke zmanjšale kar za 7,8 odstotka glede na leto 2012, predvsem zaradi konca posredovanja v Iraku in priprav na umik iz Afganistana, pa seveda zaradi varčevanja ob naraščajočem velikanskem javnem dolgu. A še vedno porabijo dobro tretjino vsega denarja, ki ga svet nameni za vojsko.

Če pa ne upoštevamo ZDA, so se svetovni izdatki za vojsko malce povečali. Kitajska, ki je na drugem mestu na svetu po višini obrambnega proračuna, jih je na primer lani povečala za 7,4 odstotke, kar je sicer manj od njene gospodarske rasti. Prav zaradi kitajskega oboroževanja je Japonska lani prenehala zmanjševati izdatke za vojsko. Vendar Kitajska, pri kateri gre za številke inštituta Sipri, ki so glede izdatkov za vojsko za petino višje od uradnih, nameni za vojsko le 2 odstotka svojega BDP, Japonska komaj odstotek, medtem ko je ta delež v ZDA 3,8 in Rusiji celo 4,1 odstotka BDP.

Rekorder je Afganistan

Rusija je od leta 2004 podobno kot Kitajska in Savdska Arabija za več kot dvakrat povečala vsoto, ki jo namenja vojski. V Moskvi sicer želijo do leta 2020 posodobiti 70 odstotkov svoje oborožitve. Tem načrtom vsekakor ne ustreza letos vse slabša gospodarska situacija v državi, ki bi jo ukrajinska kriza in z njo sankcije Zahoda lahko samo še poslabšali. Sicer ima Rusija kar 850.000 aktivnih vojakov, Ukrajina pa le 130.000, podobno razmerje je tudi med rezervisti. Poleg tega ima Rusija dvainpolkrat več tankov in sedemkrat več letal.

Še vedno pa je Rusija, ki je tretja na svetu po višini obrambnega proračuna, lani za vojsko porabila sedemkrat manj denarja od ZDA in celo dvakrat manj od Kitajske. Kitajska na primer porabi toliko denarja za vojsko kot Velika Britanija, Francija in Nemčija skupaj. Le Nemčija pa je od teh treh velikih evropskih držav povečala izdatke za vojsko. A Nemci namenijo komaj 1,4 odstotka BDP za vojsko, Britanci in Francozi malo manj kot dva odstotka BDP, v Sloveniji smo že precej blizu enemu odstotku, pod odstotkom pa sta Italija in Španija. Največ je lani izdatke za vojsko povečal Afganistan, in sicer kar za 77 odstotkov, glede na leto 2004 celo za petkrat in pol! V poročilu piše: »To velikansko povečanje stroškov je posledica prizadevanj, da bi iz nič zgradili vojsko.«

Še naprej zelo veliko za vojsko namenijo bližnjevzhodne države, Irak lani celo 27 odstotkov več kot leta 2012. Savdska Arabija, ki je četrta na svetu po višini obrambnega proračuna, zaradi napetosti z Iranom pa za 14 odstotkov. Izdatke za vojsko povečujejo tudi afriške države. Angola celo za 35 odstotkov in je prehitela celo Južno Afriko.

»Povečanje izdatkov za vojsko v državah s hitro rastočim gospodarstvom in pri državah v razvoju je lahko v nekaterih primerih posledica hitre gospodarske rasti in odziv na varnostno situacijo. Vendar hkrati pomeni zapravljanje prihodkov od naravnih bogastev, je izraz avtokratskega vladanja oziroma pojava oboroževalne tekme s sosedi,« piše v poročilu Siprija.