Kdor bi sodil zgolj po lanskem poslovnem izidu, bi ocenil, da je poslovanje Pošte Slovenije kritično, saj je podjetje utrpelo kar 16,7 milijona evrov izgube. Dejansko stanje pa (še) ni tako skrb zbujajoče, saj je bila izguba, prva po letu 2002, posledica slabitev naložb v NKBM in PBS v skupni vrednosti 20,5 milijona evrov. »Brez omenjenih slabitev bi lani dosegli 4,1 milijona evrov čistega dobička,« je izpostavil generalni direktor Pošte Slovenije Boris Novak. »Na tak rezultat bi bili glede na razmere upravičeno ponosni.«

Vodstvo pošte tudi lani ni zmoglo zajeziti vztrajnega padanja prihodkov in obsega poštnih storitev. Lanski padec je bil petodstoten. »V obdobju 2008–2012 je fizični obseg storitev upadel za petino,« je povedal namestnik generalnega direktorja Igor Marinšek. Na področju univerzalnih storitev, ki jih regulira država, je bil upad 39-odstoten, prodaja blaga in telegramov se je zmanjšala za kar 43 odstotkov. Poštno poslovanje je še posebno prizadel tretjinski upad denarnih storitev, saj te dosegajo visoko dodano vrednost.

Negativni trendi naj bi se nadaljevali tudi v letošnjem letu. Kljub temu je Novakova vodstvena ekipa prepričana, da bodo na koncu leta izkazovali 1,5-odstotno rast prihodkov in 2,4 milijona evrov čistega dobička. Ali bodo načrt dosegli, iz prvih dveh letošnjih mesecev ni mogoče sklepati, saj so usahnili tako prihodki kot tudi obseg storitev, kljub temu pa bilance izkazujejo dobiček v višini 710.000 evrov.

Za obetan dvig prihodkov v pošti že nekaj časa intenzivno iščejo nove stranke, predvsem med velikimi podjetji. Pri bankah preverjajo tudi interes, ali bi svoje bančne storitve ponujale na poštnih okencih, s čimer sta zdaj tam zastopani Poštna banka Slovenije in NKBM. Banke za zdaj niso pokazale resnega zanimanja. »Mi smo vpeti v strateško odločitev našega lastnika, verjetno pa se vsi strinjamo, da PBS nima posebne vrednosti brez poštnega omrežja,« je s tem v zvezi dejal Novak.

Če je v začetku leta 2013 pošta zaposlovala 6382 ljudi, se bo konec letošnjega decembra to število zmanjšalo za 402. V reprezentativnih sindikatih za zdaj kažejo razumevanje za te ukrepe, je zadovoljen Marinič. S sindikati so se dogovorili, da plače letos ne bodo rasle, prav tako pa jim delodajalec ne bo plačeval dodatnega pokojninskega zavarovanja.