Pred dobrim letom, 28. februarja 2013, je papež Benedikt XVI. vstopil v zgodovino in javnosti sporočil, da se umika s tega položaja ter svoje mesto prepušča mlajšemu. To se je v Vatikanu zgodilo prvič po 2000 letih in še dolgo po njegovem odstopu se je ugibalo, kakšni bi bili lahko resnični razlogi njegovega umika.

Georg Gänswein je bil osebni tajnik nekdanjega kot tudi sedanjega papeža, o vzrokih za odstop Benedikta XVI. pa je prvič spregovoril v intervjuju za nemški časopis Süddeutsche Zeitung. Gänswein je povedal, da je papež sprva načrtoval drugače, kot se je konec koncev zgodilo, Benedikt XVI. je hotel na čelu katoliške cerkve vztrajati vsaj še eno leto, torej do leta 2014. Toda načrte mu je prekrižalo svetovno nogometno prvenstvo v Riu de Janeiru. Zaradi tega športnega dogodka so morali na leto 2013 prestaviti katoliški svetovni dan mladih, ki naj bi se po prvotnih načrtih v Riu prav tako odvijal šele letos.

Svarilo osebnega zdravnika zaleglo

Novi papež naj bi imel dovolj časa, da se pripravi na svetovno srečanje mladih katolikov, naj bi piscu svoje biografije pojasnil svoj predčasni odstop Benedikt XVI., njegov osebni tajnik Gänswein pa je v omenjenem intervjuju to navedbo sedaj potrdil.

Povod za papežev predčasni odstop naj bi bilo naporno potovanje papeža po Mehiki in Kubi v letu 2012. Osebni papežev zdravnik naj bi Benedikta XVI. po tem potovanju posvaril, da še enega poleta čez Atlantik ne bo več preživel. Papež naj bi se tako že avgusta 2012 odločil odstopiti, po navedbah njegovega tajnika pa afera Vatileaks, v kateri so v javnost pricurljali zaupni dokumenti Vatikana iz let 2011 in 2012, z njegovim odstopom ni imela nobene povezave.

Od leta 2011 so se v medijih vedno znova pojavljali zaupni dokumenti Vatikana, ki naj bi jih posredoval papežev majordom Paolo Gabriele. Šlo je za pisma nadškofa Carla Maria Viganòja , ki je bil nekoč drugi najpomembnejši mož v upravi papeževega sedeža.

Viganò je bil od leta 2009 odgovoren za vrtove, zgradbe, ceste in muzeje v Vatikanu. V zaupnih pismih je papeža prosil, naj ga ne premesti le zaradi tega, ker je razkril korupcijo, slabo gospodarjenje in nepotizem v Vatikanu, hkrati pa sprožil kritiko vodstva vatikanske banke Istituto per le Opere di Religione (IOR). Viganò je ob svojem nastopu funkcije naletel na vrsto nepravilnosti, med drugim tudi na račune, ki so kazali, da so nekatera podjetja svoje storitve Vatikanu zaračunavala po nerazumno visokih cenah. Tako naj bi jaslice na trgu Svetega Petra leta 2009 stale kar 500.000 evrov.

Kljub temu da je Viganò s svojimi varčevalnimi ukrepi in prizadevanji, da bi Vatikan očistil korupcije, proračun papeževega sedeža iz osmih milijonov minusa spravil na 34 milijonov evrov plusa, so ga že marca 2011 odstavili, tri leta pred iztekom njegovega mandata. Viganòja so kljub njegovi prošnji premestili v Washington.

To pa še ni bilo vse. Konec decembra 2012 naj bi papež Benedikt prejel 300 strani obsegajoče interno poročilo komisije, ki je preiskovala navedbe iz Vatileaksa, je poročal italijanski časopis La Repubblica. To poročilo naj bi papeža prepričalo, da mora odstopiti, so tedaj poročali mediji. V njem je zapisano, da so visoki predstavniki rimske kurije zaradi svojih homoseksualnih zvez in finančnih manipulacij izpostavljeni izsiljevanju, da znotraj kurije obstaja tajni homoseksualni lobi, v cerkvi prepovedana intimna srečanja pa naj bi se odvijala v neki vili zunaj vatikanskih zidov, v neki savni v rimskem predmestju in v lepotnem salonu v središču Rima.

Čeprav so zaradi posredovanja zaupnih dokumentov na koncu obsodili Paola Gabrieleja, še vedno ni povsem pojasnjeno, ali niso zaupni dokumenti prišli v javnost zaradi notranjih nasprotij v Vatikanu, saj naj bi se znotraj kurije bíli hudi boji za prevlado.

Papež Benedikt je to vedno znova zanikal in dejal, da odločitve za umik ni sprejel pod kakršnimkoli pritiskom, temveč se je zanj odločil povsem po lastni volji.