Vendar strokovnjaki menijo, da prave pametne ure še nismo videli. Prav zato naj bi se v tekmo podal tudi Google. Po spletiščih se namreč šušlja o njihovi napravi Gem. Agencija Juniper Research ob tem predvideva, da bodo pametni dodatki za telo (smart wearables) leta 2018 v blagajne že prinesli 19 milijard ameriških dolarjev.

Kaj manjka?

Analitik Benedict Evans ugotavlja, da pametnim uram na trgu manjka predvsem tisti »pametni« element. »Podobno je bilo na trgu MP3 predvajalnikov. Obstajala je množica teh, dokler se ni pojavil iPod in popolnoma spremenil dojemanje glasbe v premikanju. Tako sedaj čakamo, da se bo na trgu pametnih ur pojavil produkt, ki bo zares izkoristil potencial tovrstnega pripomočka,« je povedal za The Guardian.

Kako pametna je ura, je seveda odvisno od tistega, ki jo nosi. Pa je res prikazovanje obvestil z mobilnika vredno označiti za »pametno«? Najbrž ne. Pametna ura bo dejansko inteligentna, ko se bo zmožna »učiti« od uporabnika in mu nuditi prilagojene storitve. Za sedaj te namreč omogočajo zgolj dodaten zaslon za uporabo mobilnega telefona. Brez slednjega je ura zgolj ura, ki prikazuje čas (če ne upoštevamo možnosti kalkulatorjev in budilk …).

Mnogi verjamejo, da bo prvi vidnejši uspeh na tem področju dosegel Google. Predvsem zaradi njihove sposobnosti integriranja storitve z napravo. Aplikacija Google Now se namreč uči iz vaših rutin, opravljenih poti, elektronske pošte, potovanj, iskanja in vam ponudi personalizirane vsebine, ki so za vas relevantne glede na kontekst, čas in prostor. Ura s tako storitvijo bi vam tako lahko sporočala, da bo vaš vlak zjutraj imel zamudo, da ne pozabite dežnika, katera restavracija ima posebno ponudbo, kdaj bi se morali odpraviti na rekreacijo ipd.

Takšna naprava si bo gotovo zaslužila naziv pametna – seveda na račun posega v vašo zasebnost. Za ene sprejemljivo, za druge ne. Če boste takšni uri dovolili vpogled v najglobljo intimo – denimo v zdravstveno stanje, vam bo na podlagi zbranih podatkov lahko priporočila tudi, kdaj morate počivati, kdaj vzeti določeno zdravilo.

Apple še čaka

Skoraj vedno, ko se omenja Google, pa lahko pogledamo tudi na stran Appla. Njihova storitev Siri naj bi namreč prav tako odlično zaživela na zapestnih urah. Njo je sicer potrebno nekaj vprašati, ta pa poda odgovore, denimo, ali naj vzamete dežnik ali ne.

Applovi inženirji naj bi se bojda že dolgo časa ukvarjali s pametno uro iWatch, vendar si na vprašanji: »Ali je zanjo pravi čas? Ali ima trenutno smisel?«, odgovarjajo z »Ne. Ne še«. Sicer bi na zapestjih že nosili njihov izdelek, pojasnjuje Evans.

Zanimivo je, da se je v tekmo pametnih ur med prvimi podal Microsoft, s tehnologijo SPOT (Smart Personal Objects Technology) – predstavili so jo že leta 2004. Leta 2012, ko se je sploh začelo govoriti o tovrstnih urah, pa so projekt ukinili.

Analitiki so še prepričani, da bodo pametne ure postale zanimive za širšo množico, ko se jim bodo okrepile baterije in ko se bo njihova cena spustila na raven dobrih zapestnih ur (okrog 130 evrov). Samsungova Galaxy Ger stane 300 dolarjev.