Sindikat je v petih primerih članom nudil pravno pomoč v delovnopravnem sporu, ostali člani pa se o morebitnih tožbah še odločajo.

Po podatkih sindikata se je na Policijski upravi (PU) Celje največkrat premeščalo ljudi, ker z vodstvom enote niso delili podobnih stališč. Posameznike so premestili celo večkrat, premeščali pa so jih na različna delovna mesta, slabša, bolj obremenjena in bolj oddaljena. Razlog, ki ga je navedel delodajalec, so bile domnevne službene potrebe.

"Dvom v zakonitost se je pojavil, ker je delodajalec v istem času zaradi službenih potreb vabil policiste na delo v isto enoto iz katere so bili premeščeni. Sindikat je že trikrat vodstvo PU Celje zaprosil za pridobitev vseh informacija, da bi lahko zaradi zaščite pravic delavcev ovrgli oz. raziskali sume korupcije. Do zdaj še vedno nismo prejeli popolnega odgovora na zastavljena vprašanja," navajajo v sindikatu.

Zato so v torek delodajalcu dali zahtevo za dostop do informacij javnega značaja, na podlagi katere bodo lahko ugotovili postopke kadrovanja. Glede premestitev želi sindikat ugotoviti tudi, ali so morda premestitve posledica neizpolnjevanja vrednotenja dela, ki pisno določa točke za posamezne izvedene ukrepe, še posebej v cestnem prometu. Takšen dokument policisti in sindikat razumejo kot normiranje ukrepov.

Po navedbah sindikata bi v policiji moralo biti več razumevanja, strpnosti in predvsem dialog ter zdrave komunikacije na vseh organizacijskih ravneh. Od policijskih vodij se pričakuje, da bi z modernim konceptom vodenja vendarle znali opravljati svoje odgovorno delo. Takšne vodje, ki ne izkazujejo vodstvenih sposobnosti povzročajo škodo delodajalcu in kvarijo podobo dobrih vodij v policiji, ki te veščine in znanja imajo.

Dodali so še, da so predpisi na podlagi katerih je možno premeščati policiste namenjeni boljši organiziranosti dela policije ne pa ustrahovanju in poseganju v osebnostne pravice zaposlenih.

Specializirano državno tožilstvo je v sredo potrdilo, da njihov posebni oddelek na podlagi anonimne prijave zaradi domnevno nezakonitih premestitev zaposlenih in korupcije v PU Celje preiskuje direktorja uprave Jožeta Senico.

Zaostritev stavkovne aktivnosti preložena

Svet Policijskega sindikata Slovenije (PSS) je odločil, da se začetek zaostritve stavkovnih aktivnosti preloži do ponedeljka, ko bodo predstavniki vlade in sindikata ponovno sedli za pogajalsko mizo, so sporočili iz PSS.

Svet PSS je na podlagi vsebine četrtkovih pogajanj s širšo pogajalsko skupino vlade pod vodstvom notranjega ministra Gregorja Viranta v četrtek zvečer in danes dopoldne korespondenčno odločal o preložitvi začetka zaostritve stavkovnih aktivnosti zaposlenih v policiji in na notranjem ministrstvu.

Zaostritev je preložil do ponedeljka. Medtem pa običajne stavkovne aktivnosti zaposlenih na notranjem ministrstvu in policiji tečejo naprej, do nove odločitve o morebitnem pričetku izvajanja zaostritev, so še zapisali v PSS.

Predsednik PSS Radivoj Uroševič je za STA potrdil, da je k njihovi odločitvi največ pripomogel prav četrtkov sestanek z Virantom in predstavniki vlade. Na njem so namreč dorekli način, smer in dinamiko nadaljevanja pogajanj, je pojasnil.

Z ministrom so se tudi dogovorili, da do nadaljnjega javnosti ne bodo razkrivali podrobnosti pogovorov, da si na ta način ne bil oteževali položaja v pogajanjih. Prav tako je po njegovih besedah za zdaj težko reči, s čim bi bili v sindikatu zadovoljni, saj se s predstavniki vlade pogajajo o celotnem svežnju ukrepov.

Kljub preložitvi izvajanja stavkovnih aktivnosti pa Uroševič dopušča možnost, da se za to odločijo kdaj pozneje.