To je še en mejnik na poti k bolj zdravi prihodnosti čebel, je ob sprejetju odločitve poudaril evropski komisar za zdravje in zaščito potrošnikov Tonio Borg. Čebele po njegovih besedah »prispevajo več kot 22 milijard evrov letno k evropskemu kmetijstvu«.

Zaščita čebel postaja vse bolj aktualno vprašanje v uniji. Kakršno koli zmanjšanje števila teh pomembnih opraševalk namreč vzbuja skrb za gospodarstvo in prehransko varnost. Na drugi strani pa so močni pritiski industrije, ki proizvaja insekticide.

Čebele med vsemi insekti opravijo 80 odstotkov opraševanja, ki je ključno za proizvodnjo hrane, saj sicer poljščine ne bi uspevale oziroma bi jih bilo treba oprašiti umetno.

Pesticidi so sicer le eden od dejavnikov, ki krčijo čebeljo populacijo. Za njeno preživetje so sicer nevarni še razni paraziti in drugi povzročitelji bolezni ter okoljski dejavniki, na primer nepredvidljive podnebne spremembe in neustreznost habitatov.

Omejitev, sprejeta danes, velja za pesticide, ki se uporabljajo pri tretiranju semena, talni uporabi ter foliarni uporabi na rastlinah in žitaricah, privlačnih za čebele, na primer koruzo, oljno repico, sončnice in bombaž.

Druge vrste dovoljenih uporab pesticidov pa bodo na voljo samo v profesionalne namene. Izjeme bodo dovoljene izključno za tretiranje kmetijskih rastlin, privlačnih za čebele, ki se gojijo v rastlinjakih, na odprtih poljih pa šele po cvetenju.

Članice unije morajo do 30. septembra 2013 preklicati ali spremeniti obstoječa dovoljenja za uporabo omenjenih pesticidov. Obstoječe zaloge pesticidov se pa lahko uporabljajo le do 30. novembra.

O prepovedi je odločila komisija, potem ko članice unije konec aprila niti v drugem poskusu niso uspele doseči potrebne večine za ali proti predlagani prepovedi. Glavni argument nasprotnikov je, da ni dovolj znanstvenih dokazov o škodljivosti teh pesticidov.

Predlog komisije za omejitev uporabe pesticidov temelji na oceni Evropske agencije za varno hrano (Efsa), ki je januarja objavila poročilo, v katerem ugotavlja, da omenjeni insekticidi pomenijo »veliko akutno tveganje« za opraševalce, vključno s čebelami.

Predlog komisije je aprila podprlo 15 članic - Slovenija, Belgija, Bolgarija, Danska, Estonija, Nemčija, Španija, Francija, Ciper, Latvija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Poljska in Švedska.

Proti so bile Italija, Češka, Madžarska, Romunija, Slovaška, Avstrija, Portugalska in Velika Britanija. Preostale štiri članice, Irska, Grčija, Litva in Finska, so se vzdržale.

Slovenija je predlog podprla, ker se je ves čas zavzemala za usklajen pristop EU, hkrati pa ima skoraj identične omejitve že vpeljane v slovensko zakonodajo. Nekatere omejitve že veljajo tudi v Franciji, Nemčiji in Italiji.

Ko bodo znane podrobnejše znanstvene ocene, najpozneje pa v dveh letih, bo komisija preučila danes potrjeno omejitev in sprejela nadaljnje odločitve, upoštevajoč znanstveni in tehnološki razvoj.