Gen-I je tako v Srbiji postal prvi neodvisni ponudnik, ki je začel z dobavo elektrike končnim odjemalcem, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal Golob.

Po njegovih pojasnilih je bil Gen-I tudi že doslej prisoten v Srbiji, posloval je namreč s trgovci z električno energijo in državno družbo Elektroprivreda Srbije (EPS) na veleprodajnem trgu. Messerju, s katerim ima Gen-I pogodbo sklenjeno do konca leta, je doslej elektriko dobavljal ravno EPS.

"To, da smo prvi dobavitelj, je zelo pomembno," je poudaril in ocenil, da je to pomembna odskočna deska za naprej, je pa tudi konkurenčna prednost pred ostalimi.

Srbija se je odprla trgu

Srbija se je letos po Golobovih pojasnilih odprla trgu, zato je tudi z vidika regulative še veliko sivih con, ki pa se sproti odpravljajo.

Po pričakovanjih bo dinamika odpiranja srbskega trga v prihodnjih letih precej hitra - z januarjem se je trg odprl za odjemalce, ki so neposredno priključeni na prenosno omrežje, prihodnje leto se bo odprl za poslovni del, leta 2015 pa bo liberaliziran tudi za gospodinjskem odjemalce.

Golob rezultatov sicer ne pričakuje čez noč, v treh letih pa bi lahko imeli nek delež, ki bi bil opazen znotraj srbskega merila. Srbija pri odjemu elektrike dosega 36 teravatnih ur (TWh); pet odstotkov tega bi pomenilo približno 1,8 TWh in to je po njegovi oceni zelo opazen delež.

Vendar pa to ni cilj Gen-I - ta je med dvema in štirimi odstotki; če v treh letih pridejo na eno TWh, bodo zelo zadovoljni, je dejal.

Priložnosti tudi za druge trge

Po njegovih besedah so v teh časih cene na borzi s pribitki in brez njih dovolj atraktivne tudi za regijo, Gen-I pa omogočajo, da je konkurenčen. To kaže priložnosti za marsikateri trg, ne le srbski.

Ob tem je napovedal, da se bo družba letos na področju dobave gospodinjstvom širila vsaj na en tuj trg, a ni želel razkriti, na katerega. "Pri odločitvi za gospodinjstva je ključna nabavna cena električne energije," je pojasnil Golob.

V Srbiji elektriko sicer po njegovih navedbah prodajajo praktično po enaki ceni kot v Sloveniji, razlika pa je v virih; če je za Slovenijo vir električne energije Avstrija, je za Srbijo to Bolgarija. "Zasledujemo zelo podobno maržno politiko. Tudi v tem času je tako, da sta oba trga na zelo primerljivih ravneh," je dodal član uprave Gen-I Igor Koprivnikar.

Kot je še povedal Golob, "počasi" računajo na to, da bi se do leta 2015 prodaja elektrike končnim odjemalcem na vseh zunanjih trgih izenačila s slovenskim trgom.