Sinoči je luksemburški premier Jean-Claude Juncker, ki velja za enega najbolj karizmatičnih voditeljev v Evropi – med vsemi voditelji članic Unije in sploh med vsemi demokratično izvoljenimi voditelji na svetu je tudi najdlje na položaju – je po osmih letih zadnjič vodil srečanje finančnih ministrov držav z evrom. Evrsko skupino bo poslej vodil precej manj znan 46-letni nizozemski finančni minister Jeroen Dijsselbloem. Bil je edini kandidat za Junckerjevega naslednika.

O Dijsselbloemu krožijo v glavnem pohvale. Da gre za preudarnega moža, zelo odločnega, a hkrati dobrega poslušalca, stratega in pogajalca. Študiral je agrarno ekonomijo na univerzi Wageningen, ki velja na področju kmetijske znanosti za vrhunsko ustanovo na svetu. Je član socialdemokratske delavske stranke, več kot desetletje je bil poslanec. Dijsselbloem ima izkušnje predvsem na področju mladih in izobraževanja, ne pa – kot bi lahko pričakovali od bodočega vodje evrske skupine – financ ali ekonomije.

Pri tem je očitno pomembneje, da je Nizozemska država z najvišjo bonitetno oceno (trojnim A) na finančnih trgih, da je njen desnosredinski premier Mark Rutte goreč zagovornik fiskalne discipline (sprejet je bil 15 milijard evrov vreden varčevalni paket) in da je sploh Nizozemska na področju financ zagovornica strogosti, varčevanja in discipline. Pri tem je pomembna zaveznica Nemčije. Ker je precejšnja neto plačnica v proračun EU, se zavzema za nižji proračun in tega zagovarja tudi v obdobju 2014–2020. Nizozemska je tudi ustanovna članica EU brez človeka na pomembni finančni funkciji v Uniji. Kot vedno si je tudi v tem primeru Francija prizadevala postaviti svojega človeka na vrh evrske skupine, in sicer ministra Pierra Moscovicija, vendar je popustila, saj bo v zameno vodila organ za enotni bančni nadzor v okviru Evropske centralne banke (ECB).

Junckerjevo slovo s šalo

Juncker, ki je znal evrsko skupino tudi v najtežjih časih popeljati skozi viharne vode s humorjem, se je včeraj zvečer pošalil, da je šest mesecev prosil, naj ga nekdo odreši položaja, pred časom pa, da bo »kmalu spet svoboden«. Vodenje evrske skupine naj bi ga enostavno utrudilo, čeprav namerava še vedno ostati v politiki. Nekateri ga omenjajo kot več kot primernega za najvišje funkcije na ravni EU – prihodnje leto odhaja predsednik evropske komisije Jose Manuel Barroso, mandat pa poteče tudi predsedniku evropskega sveta Hermanu Van Rompuyu.

Svojemu nasledniku pa Juncker svetuje, naj bo nevtralen in naj ne vsiljuje stališč svoje države, naj posluša tudi južne članice območja evra ter naj se osredotoči na ranljiv delavski razred in brezposelnost. Včeraj je Dijsselbloem že predstavil svojo vizijo delovanja evrske skupine: dejal je, da je najpomembnejša naloga še naprej obnavljati zaupanje v evro in v območje evra. Je pa že dal jasno vedeti, da se ne želi pogovarjati le o krizi in državah, ki potrebujejo pomoč, ampak da hoče v prihodnje širšo debato o gospodarskem sodelovanju in uveljavljanju prepotrebnih reform v skorajda vseh državah z evrom.