Šlo je pravzaprav za povračilno akcijo, v kateri je sodelovalo kakšnih sto Japoncev, med njimi nekateri poslanci in lokalni politiki, ki so s tem, ko so zapičili japonske zastave v tla, odgovorili na podobno akcijo kitajskih aktivistov sredi minulega tedna.

Obalna straža le opazovalka

Japonska obalna straža, ki nadzoruje dogajanje okoli spornega otočja, je pri tokratni akciji stala ob strani, po njej pa je udeležence izprašala carinska služba. Ko se je na otoku prejšnjo sredo izkrcalo pet od 14 aktivistov iz Hongkonga ter izobesilo zastavi LR Kitajske in Tajvana, so jih aretirali zaradi kršitve imigracijske zakonodaje, a po hitrem postopku vrnili na Kitajsko.

Japonski aktivisti so v bližino otokov pripluli v dvajsetih plovilih. Deseterica, ki se je odločila zapičiti zastave, pa je kršila japonsko splošno prepoved izkrcavanja na otokih, ki jo je vlada v Tokiu sprejela po tem, ko so se tam ob letošnji obletnici japonskega poraza v drugi svetovni vojni izkrcali omenjeni aktivisti iz Hongkonga. Ti menijo, da otočje pripada Kitajski.

Otočje Senkaku, kot ga imenujejo Japonci, oziroma za Kitajce Diaoyu, so od druge svetovne vojne do leta 1972 nadzorovale ZDA, nato pa ga prepustile Japonski, medtem ko sta Kitajska in Tajvan takrat uradno zahtevala lastništvo nad otoki, ki jih je Japonska aneksirala že leta 1895. Gre za skupino nenaseljenih petih manjših otokov in treh skalnatih čeri, ki jih Tokio upravlja z lokalnimi oblastmi otoka Išigaki, a jim hkrati prepoveduje kakršno koli dejavnost na njih. Pred dobrimi tremi desetletji je japonska vlada na otočje poslala skupino petdesetih raziskovalcev, ki so mesec dni preučevali favno in floro ter možnosti za poselitev, sicer pa plačuje rento zasebnemu lastniku treh otokov, medtem ko je eden v njeni lasti, zadnji, poimenovan Kuba Jima, pa je v lasti japonskega obrambnega ministrstva in ga ima v najemu ameriško letalstvo za bombno urjenje.

Ker ima celotno otočje, čeprav deloma v zasebni lasti, v najemu japonska vlada, je zavrnila zahtevek z različnih vetrov zbrane skupine braniteljev japonskega ozemlja za izkrcanje na otoku, a se je ta vseeno odpravila na pot. Kot razlog za obisk so navedli počastitev spomina na padle v drugi svetovni vojni, ki se je na Pacifiku končala sredi avgusta 1945. Peking je že v soboto uradno protestiral proti akciji japonskih nacionalistov, tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Qin Gang pa je povedal, da so v diplomatski noti zahtevali od Tokia, "da prepreči dejanja, ki spodkopavajo kitajsko teritorialno suverenost".

Uradni Tokio ne želi ponovne ohladitve odnosov

Uradni Tokio si ne želi ponovne ohladitve odnosov s Pekingom, kot se je to zgodilo pred dvema letoma po incidentu, v katerem je pri spornem otočju kapitan kitajske ribiške ladje namerno trčil v ladjo obalne straže. Japonske oblasti so ga priprle, po kitajskih pritiskih, ki so zajeli tudi omejevanje izvoza redkih rudnin, prepotrebnih japonskim podjetjem, pa so deportirale v domovino. Tokrat so hongkonške aktiviste vrnili domov že v dveh dneh, uradno pa so se tudi ogradile od akcije stotnije aktivistov, čeprav so v njej sodelovali tudi nekateri parlamentarci. Na Kitajskem je akcija hongkonške štirinajsterice požela odobravanje, podobno je bilo tudi na Tajvanu, saj se obe strani absolutno strinjata, da sporno otočje nikakor ni japonsko. Včerajšnje protidejanje japonskih aktivistov, ki ga je eden od udeležencev, lokalni poslanec iz Šizuoke na Honšuju Kazuko Uematsu, ocenil kot "resnični občutek za japonski duh in pogum", pa je v več kitajskih mestih sprožilo protestne akcije. Demonstranti so zahtevali, da Japonska vrne njihovo otočje in se hkrati opraviči za dolgoletno okupacijo, v Šenzenu, mestu, ki je postalo prva in ena najuspešnejših posebnih gospodarskih con na Kitajskem severno od Hongkonga, pa so se spravili tudi na japonske avtomobile in jih prevračali na cesti. Policija jih je v glavnem opazovala oziroma jim je dovolila, da si dajo duška. Podobno tudi ni reagirala na zažiganje japonskih zastav. V spor se je včeraj vmešal še Tajvan, ki z Japonsko nima vzpostavljenih diplomatskih odnosov. Tajvansko zunanje ministrstvo je akcijo japonskih aktivistov označilo za provokacijo.