Špajzerju je namreč na včerajšnji glavni obravnavi po dveh letih, odkar je Drnovškov sin vložil tožbo z omenjenim zahtevkom, vendarle uspelo zaslišati Jašo Drnovška kot tožečo stranko in zagorskega župana Matjaža Švagana kot predstavnika občine Zagorje ob Savi, proti kateri je bila vložena tožba.

Jaša Drnovšek: Gre za občutek sramu in skrajne nemoči

Jaša Drnovšek je na sodnikovo vprašanje, ali se je občina pred postavitvijo kipa posvetovala z njim in njegovo družino, odgovoril, da ne, doživljanje ob postavitvi spomenika očetu pa je opisal z besedami, da njegov oče nikoli ni govoril o smrti, postavitev kipov pa je povezana s smrtjo in tudi podoba kipa je kot "hladen posnetek in deluje mrtvo". Dodal je, da gre za zavestno poveličevanje osebnosti, česar njegov oče ni maral, in materialnost, o kateri je prav tako pogosto govoril, da je nesmiselna. "Odločitev za tožbo ni bila lahka. Zanjo sem se odločil, ko sem spoznal, da bo občina še naprej žalila mene in mojega očeta," je pojasnil Jaša Drnovšek, ki ga ob vsem tem preveva občutek ponižanja njegovega očeta in njega samega. "Gre za občutke sramu in skrajne nemoči, ker ne morem uveljavljati volje svojega očeta," je povedal sodniku.

Na drugi strani je Švagan pojasnil, da se mu je ideja porodila na podlagi poznavanja Drnovškovega življenja, s katerim sta bila velika prijatelja in je bil ter vedno bo njegov vzornik. Povedal je, da so njegovo pobudo potrdili vsi občinski svetniki, na sodnikovo vprašanje, zakaj se o tem niso posvetovali tudi z Drnovškovimi svojci, pa je odgovoril, da je pričakoval, da bo Jaša poklical njega. Nekateri svetniki so sicer menili, da bi se morali posvetovati z družino, a so se na koncu odločili, da je "dejanje na mestu", saj je bil dr. Drnovšek častni občan občine Zagorje in javna osebnost, je pojasnil Švagan, ki ni upošteval niti pisne prošnje svojcev, naj odstrani kip in razveljavi ime parka po Drnovšku. Kot je povedal, je odločitev pretehtalo ravno Drnovškovo načelo "delaj, kar čutiš".

Kako blizu sta si bila Švagan in dr. Drnovšek?

Na vprašanja dobro pripravljene in z vprašanji spretne Drnovškove odvetnice Urške Chitrakar, kako pogosto je bil v stiku z dr. Drnovškom, ali je bil kdaj povabljen na družinska srečanja, ali sta se kdaj pogovarjala o postavitvi kipov in smrti in če je poznal Drnovškovo mnenje o proslavah, paradah in manifestacijah, je Švagan odgovoril, da sta ohranjala vez, četudi se nista slišala ali srečevala vsak dan, da dr. Drnovšek ni nikoli izrazil nasprotovanja nazivu častnega občana in ponudbam pri odpiranju novih stavb v zagorski občini, je pa res, da o tovrstnih proslavah ni imel pozitivnega mišljenja.

Glede poimenovanja parka dr. Janeza Drnovška je Švagan povedal, da so tudi o tem odločali občinski svetniki, ki zastopajo glas občanov, medtem ko posvetovanja z javnostjo, kakor pred poimenovanjem dela mest določajo predpisi, v zagorski občini niso imeli.

Švagan, ki z zastopanjem odvetnika Saša Ostrožnika včeraj ni mogel biti zadovoljen, saj zanj sploh ni imel pripravljenih vprašanj, Jašo pa je spraševal o občutkih, o čemer je odgovarjal že sodniku, pravi, da bo spoštoval odločitev sodišča, kljub vsemu pa pričakuje, da bo odločitev sprejeta njim v prid, saj je sodišču predstavil vsa zanj pomembna stališča.