Generalna sekretarka Helena Kamnar je včeraj popoldne potrdila, da je vlada minuli četrtek ustavila postopek za oddajo falcona v najem. O tem ob našem povpraševanju, ali to drži, niso vedeli nič niti na uradu vlade za komuniciranje. Odločitev o ustavitvi razpisa, rok za oddajo ponudb bi se sicer iztekel danes dopoldne, niso omenili niti v sporočilu za javnost po 151. seji vlade minuli četrtek, čeprav so tam med drugim navajali vladna stališča, da se strinjajo s predlogi, kot so prepoved ribolova na atlantskega morskega psa znotraj voda EU ali uredba evropskega parlamenta in sveta o vzpostavitvi večletnega načrta za stalež lososa v Baltskem morju.

Kamnarjeva je vladno odločitev obrazložila, da se je vlada po neizglasovani zaupnici v državnem zboru odločila, da oddaja falcona pač ne spada med tekoče posle vlade. Postopek je za zdaj zaustavljen, z usodo vladnega letala pa se bo, kot kaže, morala ukvarjati nova vladna garnitura. Ideja o tako imenovanem operativnem najemu morda sploh ni bila slaba. Letalo je vlada nameravala oddati v najem za pet let, po neuradnih informacijah pa naj bi svoje ponudbe za najem vladnega falcona dali švicarska družba Swiss jet ter slovenski Gio poslovne aviacije in Linxair. Najugodnejšega ponudnika naj bi izbrali na podlagi najnižje cene. Med pogoji razpisa je bilo navedeno, da ponujena cena za uro letenja ne sme presegati 3043 evrov. Ob tem bi morali biti upoštevani vsi stroški rednega vzdrževanja letala v času najema kot tudi stroški zavarovanja. S prekinitvijo razpisa bo vladni falcon čakal na svojo usodo v brniškem hangarju, namesto da bi ga kakšen ponudnik poskušal uspešno tržiti, čeprav bodo zaradi pričakovanja novih predčasnih volitev, najvišji slovenski politični predstavniki bolj malo letali naokoli.

S prekinitvijo razpisa je seveda na drugi strani povzročena tudi določena škoda že tako obubožanemu slovenskemu proračunu. Glede na podatke, ki so bili glede vzdrževanja vladnega letala falcon predstavljeni javnosti, stane vzdrževanje mirujočega vladnega letala približno 240.000 evrov na leto. Preden se bo s tem, kako in kaj z letalom, začela ukvarjati nova vlada, bo namesto prihodkov iz najema, šel v prazno vsaj kakšen stotisočak evrov.