Ko so v Kranj prihajali mladi po strokovna znanja, je bilo potreb po dijaških posteljah veliko - gumarjev, tekstilcev in obutvenih tehnikov pa že dolgo ni več: "Spremembe šolskih programov so povzročile izginjanje določenih strokovnih šol. V Kranj se dijaki zdaj večinoma vozijo. Pri študiju pa si moramo prizadevati za posebne in res izvirne programe, da bi privabili dovolj študentov od drugod," je dejala ravnateljica doma s 16 zaposlenimi Marjeta Bren.

Tako lahko eno nadstropje vsaj v sezoni spremenijo v mladinski hotel. Med dijaki so stanovalci zlasti športniki iz razreda skakalcev na ekonomski šoli, med študenti pa zadevo rešujejo tisti iz tujine. Plačujejo okoli 150 evrov na mesec. V domu je tudi nekaj apartmajske ponudbe: "Sem s Hrvaškega. Po diplomi bom vpisala magisterij in zame je tu vendarle ceneje kot doma, kjer je treba plačati okoli 1300 evrov šolnine, in ker nisem iz Zagreba, bi bili stroški višji," je dejala Ivana Maltar, ki prebiva v študentskem domu.

V dijaškem je cena 208 evrov na mesec s prehrano in vzgojitelji, v študentskem 80 v dvoposteljni sobi in 131 v apartmajskem delu za naše študente. Skušali so jih privabiti tudi iz Ljubljane, a bi za to morali znižati cene in pridobiti državno pomoč, ki pa je v proračunu za to šolsko leto niso našli.

Čeprav se Kranj ponaša z nazivom univerzitetno mesto in je pomembno srednješolsko središče, sta domova nezasedena, a tudi že precej dotrajana. Ko bosta polna, bo to znak pestre vsebine šolskih programov, ki bodo v gorenjsko prestolnico privabili mlade od daleč. Da bi znižali cene, je preveč optimistično zapisati...