Žalitev, vredna 100 milijonov evrov

Razlog je fotomontaža izpred tedna dni na straneh, namenjenih humorju in zabavi, na kateri mufti Zukorlić, odet v opravilo pravoslavnega duhovnika s križem na pokrivalu, drži za roko papeža Benedikta XVI., pod katero je zapisano: "Večji papež od papeža!"

Mufti je napovedal, da bo tožil časopis Blic in zahteval "simbolično" odškodnino v višini 100 milijonov evrov, islamska skupnost pa je fotomontažo razumela kot poziv na pokrščevanje muslimanov.

Mešihat (najvišji verski in administrativni kolektivni organ islamske skupnosti) je zahteval od predsednika Srbije Borisa Tadića, naj se javno opredeli do žalitev časopisa, skupščina islamske skupnosti pa je o pozivu k bojkotu časopisa seznanila vse mednarodne islamske ustanove in organizacije ter veleposlaništva islamskih držav v Beogradu.

Po mnenju skupščine fotomontaža simbolizira "nadaljevanje genocidne politike do muslimanov", zato od državnega vrha in predsednika Tadića zahteva "trdna zagotovila", da se bodo muslimani posamično in kolektivno počutili varne in da bodo enakopravni z drugimi narodi in veroizpovedmi. Blic se je najprej opravičil islamski skupnosti, čeprav je imel podporo tako novinarske srenje kot tudi pravnikov, ki so odziv islamske skupnosti ocenili kot pritisk na svobodo medijev in izražanja.

Uredništvo si je premislilo

Toda po sklepu skupščine o bojkotu časopisa se je vodstvo Blica premislilo in pozvalo muslimane v Srbiji, naj se ne pridružijo bojkotu in naj ne nasedajo politikantskim ocenam muftija Zukorlića. "Mufti je zlorabil fotomontažo za politično trgovanje z oblastjo na račun Blica, obtožbe za širjenje verske nestrpnosti pa so, milo rečeno, neokusne in neprimerne za katerega koli vodjo neke verske skupnosti," je uredništvo zapisalo v svojem pojasnilu.

Predstavniki dveh najmočnejših bošnjaških strank v Sandžaku, delu Srbije, kjer živi največ muslimanov, so poziv k bojkotu obsodili in dejali, da to ne bo vplivalo na prodajno naklado časopisa. Funkcionar koalicije Bošnjaška lista za evropski Sandžak Esad Džidžević sicer meni, da fotomontaža ni ravno primerna, nikakor pa ne žali kolektivnih pravic in čustev muslimanov v Srbiji. "Tudi sam sem vernik, pa me fotomontaža ne žali, saj je namenjena enemu samemu človeku in govori o njegovih ambicijah, da postane verski in nacionalni vodja Bošnjakov v Srbiji," je dejal Džudžević.

Sramota za Srbijo

O tem se ne strinja Dandžaška ljudska stranka Mirsada Đerleka, ki je ostro obsodila sporno fotomontažo, češ, ali je lahko kaj bolj sramotnega, kot da v državi, ki se zavzema za evropske vrednote, prikažejo muftija s križem na glavi!

"Blicevo opravičilo spominja na vrsto prejšnjih, predvsem tisto zaradi genocida nad bošnjaki v Srebrenici, ki v resnici zaradi plehkosti in nejasnosti pomenijo samo še eno obliko kršenja pravic Bošnjakov in muslimanov v Srbiji," menijo v tej stranki.