Zalar je zagotovil, da nadzorna skupina ministrstva ne bo preverjala pravilnosti ali nepravilnosti odločitev tožilcev o pregonu storilcev kaznivih dejanj, ampak gre za vprašanje pravilnosti in nepravilnosti ter tudi pravočasnosti poslovanja tožilstva s spisi. "Gre torej za tipično zadevo državnotožilske uprave, v takih primerih pa ima ministrstvo ne samo vsa pooblastila, ampak tudi dolžnost, da se odzove, če meni, da se dogajajo hujše nepravilnosti," je še poudaril minister in dodal, da bo izredni pravosodni nadzor zajemal pregled vseh zadev v obdobju od 1. januarja lani do 2. septembra letos.

Na očitke, da gre pri nadzoru le za manever, s katerim se želi znebiti generalne državne tožilke Barbare Brezigar, je Zalar odgovoril, da gre pri nadzoru za izvajanje pooblastil, ki nimajo povezave s kadrovskimi postopki. "Lahko pa ugotovitve nadzora pomenijo podlago za začetek kadrovskih postopkov, vendar si kot minister želim, da bi ta nadzor ugotovil, da je bilo poslovanje okrožnega državnega tožilstva v Ljubljani vzorno," je še pojasnil.

Da nadzorniki ne bi prestopili meja svojih pristojnosti, bosta v času, ko bodo člani nadzorne skupine izvajali nadzor, v skladu s predpisi po besedah Zalarja lahko fizično prisotni tako vodja ljubljanskega tožilstva Tamara Gregorčič kot tudi generalna državna tožilka.

Na vrhovnem državnem tožilstvu včeraj odločitve o odreditvi nadzora niso želeli komentirati. Pred dnevi so se pojavila namigovanja, da naj bi Brezigarjeva razmišljala o svojem odstopu, vendar so v uradu generalne državne tožilke te namige tedaj zavrnili. Po neuradnih informacijah Brezigarjeva niti po včerajšnji odločitvi vlade ne razmišlja o svojem odstopu.