V poslanski skupini SDS namreč ostro nasprotujejo rešitvam iz zakonske novele, ki med drugim določa, da bo odvetniške tarife ob soglasju ministra za pravosodje znova določala odvetniška zbornica, je že v ponedeljek povedal poslanec SDS Vinko Gorenak. Novela je bila v petek sprejeta po nujnem postopku, za kar po Gorenakovem mnenju ni bilo nobenega razloga.

Edini razlog za takšno proceduro je bilo po njegovih besedah "vračanje uslug odvetniškemu lobiju" in "polnjenje žepov odvetnikov". V SDS se jim zdi najbolj problematično, da bodo tarife znova določali odvetniki sami, zaradi česar se bodo te spet povišale. Gorenak pri tem opozarja, da odvetniške tarife pri nas že sedaj znašajo od 60 do 75 odstotkov nemških tarif.

"Odločno zavračam namigovanja in neresnične trditve, da ta zakon povzroča dvig odvetniških tarif," je v ponedeljek ob napovedi SDS glede morebitnega razpisa naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o odvetništvu dejal minister za pravosodje Aleš Zalar.

Po njegovih besedah se s tem zakonom odvetniške tarife glede enega vprašanja pomembno znižajo, in sicer v primerih, "kjer so bile po starem tarife največ do 1300 evrov nagrade na posamezno zadevo, po novem pa dosegajo vrednost do 185.000 evrov na zadevo". Kot pojasnjuje, ostajajo v ostalem odvetniške tarife nespremenjene.