Glavni razlogi za porast trgovine z ljudmi v evropskem merilu so predvsem v tem, da se je EU osredotočila na statistično zbiranje podatkov in predvidevanju iz preteklosti, pravi Čurin.

V Sloveniji so v letu 2012 po njegovih besedah beležili 23 kazenskih postopkov s strani slovenske policije in 27 kazenskih postopkov, ki jih je obravnavalo državno tožilstvo. Vzrok za statistične razlike med evidencama policije in tožilstva je čas zapisa, saj kazenski postopki, če zoper osumljenca ni odrejen pripor, praviloma trajajo več let, je dejal Čurin na današnji novinarski konferenci, na kateri je sicer predstavil letno poročilo o delu medresorske delovne skupine za boj proti trgovini z ljudmi za leto 2012.

Lani je bilo tudi osem obsodilnih sodb, kar je v primerjavi z minulimi leti, kot pravi, bistveno več. V tem letu je bilo prepoznanih 14 žrtev trgovine z ljudmi, od tega je bilo osem žrtev nameščenih v program krizne namestitve, štiri pa v program varne dolgotrajnejše nastanitve.

V Sloveniji najbolj prisotna z namenom spolne zlorabe

Čurin je izpostavil obravnavo enega primera, v katerem je bilo 52 oškodovank oziroma domnevnih ali mogočih žrtev trgovine z ljudmi, ki se sicer kot take niso prepoznale.

V Sloveniji je še najbolj prisotna trgovina z ljudmi z namenom spolne zlorabe oz. prisilne prostitucije, ki se izvaja na osnovi dodatnih del zaposlenih v nočnih lokalih, pa tudi prisilno beračenje. V zvezi z zaposlovanjem in delom tujcev (t. i. nevidni delavci) pa je Čurin pojasnil, da je to posebna kategorija oz. področje, ki ga prepoznavajo v "določenih elementih tudi skozi trgovino z ljudmi, vendar zaenkrat še ne skozi kazenskopravni vidik pregona tega kaznivega dejanja".

Skupaj je bilo lani ugotovljenih 82 kršitev, ker je delodajalec zaposlil tujca v nasprotju s predpisi o zaposlovanju tujcev in osem kršitev zaradi nezakonite zaposlitve državljanov tretjih držav. Sicer je bilo lani izdanih 20.519 delovnih dovoljenj, konec leta pa jih je bilo veljavnih 32.734 oz. pet odstotkov manj kot leto prej. Lani se je za poklic gradbeni delavec izdalo samo 3118 delovnih dovoljenj, kar je v primerjavi z letom 2011 za 22 odstotkov manj, je dejal in dodal, da je vse to nakazuje nadaljevanje upadanja zaposlovanja tujcev zaradi upadanja gospodarske dejavnosti.

Mednarodno sodelovanje je izjemnega pomena

Omenil je še, da se je lani nadaljevalo zaposlovanje tujk na podlagi delovnega dovoljenja, največ iz Južne Amerike in vzhodne Evrope, ki so se zaposlovale v različnih nočnih lokalih kot plesalke, snažilke in pomožno osebje. Medtem ko je bilo leta 2008 izdanih 937 delovnih dovoljenj za poklic artist, pa je bilo lani izdanih le 271 tovrstnih delovnih dovoljenj. Lani se je nadaljevalo tudi beračenje, predvsem slovaških in romunskih državljanov.

Kot je še poudaril, je mednarodno in regionalno sodelovanje še vedno temeljnega pomena za izmenjavo informacij, izkušenj in dobrih praks.