Turisti so ves čas fotografirali in v različnih jezikih vzdihovali ob lepotah, kakršnih v Evropi še niso videli. Za te poglede so bili prikrajšani obiskovalci na stari zgornji postaji žičnice, ki je bila 140 centimetrov od sedanje in ni bila zgrajena kot razgledna točka. Kot je povedal direktor družbe Žičnice Vogel Jože Resman , se bodo v naslednji fazi posvetili prav razglednim gostinskim užitkom obiskovalcev Vogla. "Zdaj, ko imamo za seboj zahtevno gradnjo žičnice in obratovalno ter uporabno dovoljenje, se bomo ukvarjali z gostinsko-turističnim opremljanjem spodnje in zgornje postaje, še letos pa načrtujemo ureditev dokumentacije za izgradnjo trakta, ki bo povezal hotel in restavracijski del zgornje postaje žičnice. Nad restavracijo z okrog 300 sedeži na žičniški postaji bomo zgradili tudi štiri apartmaje."

Dva domača vlagatelja sta odstopila

Z Alpinumom, ki prav tako načrtuje samopostrežno restavracijo v Ski hotelu, se pogovarjajo o poenotenju tega projekta, za katerega je med sovlagatelji veliko zanimanja. Jože Resman je zadovoljen tudi s finančnim delom izgradnje gondole: "Francoska družba POMO je uspela opraviti dela v okviru predvidene milijarde in 560 milijonov tolarjev. Dokapitalizacija bo potrebna le za 150 milijonov tolarjev izpada, do katerega je prišlo zaradi odstopa dveh domačih vlagateljev."

Na vrhu Vogla razen planinskega doma Merjasec včeraj ni bil odprt noben gostinski objekt, ne Ski hotel, ki je sicer popotresno že saniran, in ne najbližja gostinska brunarica Burja. Franc Magyar , najemnik koče Merjasec, ki jo obiskovalci poznajo po merjaščevem golažu, je bil prvi dan novega rojstva Vogla presrečen: "V minulem letu sem z odprto kočo naredil precej izgube, vendar jo bom ob obisku, kot je današnji, in če bo jesen lepa, gotovo deloma pokril. Zdaj bi na Voglu potrebovali še majhno trgovino za dnevne nakupe gostov, ki bivajo v 400 posteljah vikendov in koč na Voglu."

Medtem ko žičničarji do zime načrtujejo prenovo drugih žičnic na Voglu in umetno zasneževanje Žagarjevega grabna, ki bi podaljšal smučarsko sezono, pa se jezijo nad razdrapano cesto, ki pelje ob jezeru do spodnje postaje in predstavlja ozko grlo bohinjskega smučanja.

Nova nihalka bo prepeljala 900 ljudi na uro ali trikrat več kot stara, saj je v gondoli prostora za 80 ljudi. Kot je pojasnil prokurist Tomaž Šumi, je s 70-odstotnim vzponom morda najstrmejša v Evropi. Prejšnja je imela 58-odstotni vzpon. Med mehko in tiho vožnjo se ne čutita strmina ne hitrost devet metrov na sekundo.