V poročilu so na podlagi merjenja osmih kazalcev ugotovili, da na večini od izbranih področij ni bilo uresničenih niti 20 odstotkov nalog, ki si jih je zadala vlada oziroma ministrstva. Izjemi sta področji gensko spremenjenih organizmov in kemikalij, kjer je bilo delo ocenjeno pozitivno, so sporočili s Slovenske fundacije za trajnostni razvoj Umanotera.

NVO so veliko težav identificirale na področju učinkovitosti delovanja ministrstva za okolje in prostor ter organov v sestavi za področje okolja. Rezultat za prvo četrtletje kaže, da je bilo od predvidenih treh zakonskih aktov in štirinajstih uredb sprejetih le pet uredb, med drugim pa še vedno nista pripravljena predloga zakona o urejanju prostora in zakona o vodah. Glede uresničevanja obveznosti iz pogajalskih izhodišč ni bil sprejet niti eden od predvidenih treh zakonov oziroma njihovih sprememb. Gre za zZakon o vodah, zakon o jedrski varnosti in varstvu pred sevanji ter spremembe zakona o varstvu okolja. NVO tako ugotavlja, da sploh ni mogoče govoriti o uresničevanju nalog na tem področju.

To prvo poročilo je pilotno, sledila mu bodo redna letna poročila o napredku dela državnih organov. Poslali ga bodo slovenskemu parlamentu, Evropski komisiji in nekaterim veleposlaništvom. Projekt je v prvi fazi delno finančno podprlo tudi kanadsko veleposlaništvo, so med drugim sporočili z Umanotere.