Opozorilo pred popoldanskimi nevihtami z nalivi in vetrom, nevarnost naraščanja hudournikov

Popoldne bodo nastajale krajevne plohe in nevihte, ki bodo tudi močnejše. Prehodno bo zapihal okrepljen veter severnih in zahodnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 22, na Primorskem okoli 25 stopinj Celzija, ob nevihtah se bo občutno ohladilo, je zapisano na spletnih straneh Agencije RS za okolje.

Zvečer se bo ozračje umirilo, dež bo povsod ponehal. V ponedeljek bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Zjutraj bo ponekod megla ali nizka oblačnost. Popoldne bo nastalo nekaj kratkotrajnih ploh ali neviht. Čez dan bo pihal veter severnih smeri. Najnižje jutranje temperature bodo od 9 do 15, v alpskih dolinah okoli 6, najvišje dnevne od 18 do 23, na Primorskem okoli 25 stopinj Celzija.

Opozorilo: Popoldne nas bo od severozahoda hitro prešla nevihtna linija z možnimi kratkotrajnimi nalivi in močnejšimi sunki vetra. Predvsem na Primorskem pričakujemo tudi nevihte z manjšo točo. Ob morju bodo močnejši sunki severnega vetra.

Obeti: V torek zjutraj bo nekaterih nižinah megleno, sveže bo. Čez dan bo sončno. V sredo bo pretežno jasno in postopno topleje. Na severu lahko popoldne nastane kakšna ploha ali nevihta.

Vremenska slika: Ciklonsko območje se je pomaknilo nad vzhodno Evropo. Z vetrom severnih smeri nad naše kraje doteka hladnejši, a še vedno dokaj vlažen zrak.

Napoved za sosednje pokrajine: Popoldne bo nevihtna linija od severozahoda prešla večino sosednjih pokrajin. Ob severnem Jadranu bo ob nevihtah prehodno zapihal okrepljen severnik. V ponedeljek bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, še bodo nastale posamezne plohe ali nevihte.

Arso je za danes popoldne za vso državo izdala oranžno opozorilo pred nevihtami in obilnimi padavinami. Popoldne bo državo od severozahoda prešla nevihtna linija z možnimi kratkotrajnimi nalivi in močnejšimi sunki vetra. Po nevihtah lahko narastejo hudourniki na prizadetih območjih.

Predvsem na Primorskem pričakujejo tudi nevihte z manjšo točo. Ob morju bodo močnejši sunki severnega vetra, so zapisali. Zvečer se bo ozračje umirilo, dež bo povsod ponehal, napovedujejo. 

Po nevihtah lahko narastejo hudourniki na prizadetih območjih 

Popoldne lahko zaradi neviht pride do hitrih porastov manjših hudournikov na prizadetih območjih. Trenutno pa so poplave še vedno na območju Mure ter ob sotočju Save in Krke, drugje reke upadajo. Ekipam se do Črne na Koroškem po tleh še ni uspelo prebiti, naj bi pa danes uspeli omogočiti prevoznost ceste v Luče.

Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil hidrolog Janez Polajnar, na reki Muri v tem trenutku pri Gornji Radgoni beležijo rekordno velik pretok. Predvidevajo, da bo ta vodna količina stekla preko Slovenije v 24 urah tudi preko poškodovanega dela visokovodnega nasipa. Zvečer je namreč popustil del nasipa, ki pa so ga tudi s pomočjo helikopterja Slovenske vojske doslej uspeli sanirati, je povedala direktorica Direkcije za vode Neža Kodre.

Po navedbah poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana sta glede dostopnosti kritični Koroška in Zgornja Savinjska dolina. Poskus preboja do Črne na Koroškem po tleh je bil po njegovih besedah neuspešen, še vedno iščejo načine, kako se prebiti tja. Medtem je vzpostavljen dostop po zraku, na razpolago imajo tri policijske in tri vojaške helikopterje, ki zagotavljajo prevoze nujne opreme.

Na območju je začela spet delovati mobilna telefonija, kar pomeni veliko pridobitev za prizadete ljudi. Civilna zaščita je ojačala štab na Koroškem, poseben pooblaščene skrbi za Črno na Koroškem, je povedal Šestan.

Po njegovih besedah tudi upajo, da bodo znova uspeli omogočiti prevoznost ceste v Luče in zagotoviti povezave tudi z zgornjim delom Savinjske doline. Predvidevajo, da bodo uspeli urediti vodovod Mozirje, Nazarje in Rečica ob Savinji.

Sicer pa bo v ponedeljek zaživela tudi posebna aplikacija, kjer bodo vsi, ki bi želeli pomagati prizadetim, lahko ponudili svojo pomoč. Trenutno pa pristojni vse opozarjajo, da razmere še niso primerne in naj prostovoljci zaenkrat ne odhajajo na prizadeta območja.