Za nekaj ur je Nova Gorica danes postala mesto duhov. Razen osamljenih policijskih in gasilskih vozil na ulicah več ur ni bilo žive duše. Območje so obletavali brezpilotni letalniki. »Pozor, pozor! Odrejena je evakuacija. Prosimo, da do 9. ure zapustite območje,« so pristojni pozivali stanovalce k evakuaciji znotraj 400-metrskega varnostnega pasu. Skupno kakih tri tisoč tako na slovenski kot italijanski strani meje. Zaradi onesposobitve letalske bombe iz druge svetovne vojne, ki so jo v ponedeljek odkrili v bližini železniške postaje, so zaprli nekatere ulice in ceste, začasno pa ustavili tudi železniški promet. Zatulila je sirena in začela se je akcija. A se je že čez slabo uro ponovno oglasila in naznanila preklic nevarnosti. Domačini so se lahko še pred nedeljskim kosilom vrnili domov. Deaktivacija 250-kilogramske bombe je bila uspešna že v prvi fazi, saj je pirotehnikoma uspelo varno odstraniti oba mehanska vžigalnika. V jami je bilo vroče, a so roke ostale mirne. »Za to smo se šolali, usposabljali, imamo izkušnje. Zdaj se mi roke veliko bolj tresejo,« je namignil na tremo pred predstavniki medijev Benjamin Kreševec s 27-letnimi izkušnjami na področju pirotehnike. Rezervni načrt je bil odpiranje bombe na daljavo, pri čemer bi lahko ta zagorela, v skrajnem primeru celo eksplodirala. Zato so jo položili v štiri metre globoko jamo in okoli postavili ogrado iz 125 bal sena v višini štirih metrov, da bi tako preprečili večjo škodo ob morebitni eksploziji. Državna enota za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) jo bo zdaj odpeljala na Trnovsko planoto, kjer jo bodo v prihodnjih treh mesecih uničili, je napovedal poveljnik enote Darko Zonjič.

Delovali kot družina

»Močno smo si oddahnili, saj je v takih trenutkih vedno prisotne nekaj napetosti,« se je po zaključku intervencije sprostil novogoriški župan Samo Turel in čestital fantoma iz enote za odstranjevanje NUS. V akciji je sodelovalo nekaj več kot 150 ljudi iz različnih služb. »Vse je potekalo gladko,« je bil zadovoljen župan. Po načrtu je šla tudi evakuacija prebivalcev, ki so zvesto upoštevali navodila pristojnih. O tem, kaj naj storijo in kdaj, so bili obveščeni na posebnih letakih, ki so jih prejeli v domače nabiralnike. Kdor se ni imel kam umakniti, se je lahko zatekel v mestno hišo, kjer so poskrbeli tudi za okrepčilo. V družbi prostovoljcev je na konec intervencije tam čakalo petnajst ljudi. »Če bi potek opisal s šolsko oceno, bi jim dal oceno odlično pet,« se je pošalil poveljnik javne gasilske službe v Novi Gorici Simon Vendramin. Peščica, ki ni hotela zapustiti domov, je negodovala, a so vse rešili s pogovorom. »Nikoli nisem podvomil o uspešnosti akcije. To je bila elitna enota, ki so jo sestavljale civilna zaščita, državne enote za varstvo pred NUS in vse druge enote, ki so sodelovale pri tem. Vse je stvar dogovora in sodelovanja. To je tisto, kar pripelje vsako še tako zapleteno stvar do uspešnega zaključka,« je bil poln hvale tudi poveljnik civilne zaščite Slavko Šestan. Vsa ekipa je ves teden delovala kot družina, je pojasnil Zonjič, sicer tudi vodja intervencije.

Dvestopetdesetkilogramsko bombo, ki vsebuje okoli sto kilogramov eksploziva, so našli v ponedeljek med gradbenimi deli za ureditev kanalizacije. Ob kopanju je obnjo zadel bager in jo nekoliko poškodoval. Na srečo se ni zgodilo nič. Gre za bombo angleške izdelave, ker pa je bilo območje železniške postaje in železniške proge tik pred koncem druge svetovne vojne večkrat bombardirano, se lahko zgodi, da bodo našli še kakšno neeksplodirano bombo.