Z roko v roki so kot v nekakšni otroški verigi malčki po parkirišču pred šolo v tišini sledili svoji učiteljici in policistu. Namesto da bi se mastili z malico ali pa se učili novih pesmic, so pred do zob oboroženo strelko bežali na varno. Trije njihovi sošolci so obležali v mlaki krvi. Devetletniki so umrli pod streli 28-letne Audrey Hale, nekdanje učenke zasebne katoliške osnovne šole The Covenant v Nashvillu, v kateri je predvčerajšnjim sejala smrt. Na kraju, kjer bi vsaj v teoriji morali biti najbolj varni, ne pa se pred nevarnostjo skrivati v omarah in pod mizami. V ZDA so to prej pobožne želje kot realnost. Z zakonito kupljenim orožjem, dvema polavtomatskima puškama »jurišnega tipa« in pištolo, oblečena v vojaške hlače, odeta v zaščitni jopič in z rdečo čepico na glavi je napadalka v poslopje vdrla skozi stranska steklena vrata, ki jih je razbila s streli.

Tarč ni imela določenih vnaprej, po otrocih in odraslih – ubila je še ravnateljico, učiteljico in hišnika – je streljala naključno. Na muho je vzela vsakogar, ki ji je prekrižal pot. Skozi okno je iz drugega nadstropja ciljala tudi na policiste, ki so pridrveli na pomoč. Njih ni zadela, je pa sama umrla pod njihovimi streli. Krvavo dejanje je skrbno načrtovala, policija je pri njej doma našla podroben načrt šole, pred samim streljanjem naj bi opravila temeljit nadzor poslopja. S seboj je imela listek z zemljevidom stavbe z vstopnimi točkami. V hišni preiskavi so policisti našli manifest, ki ga je spisala, zasegli so še nekaj dodatnih kosov orožja. Policija naj bi sicer že poznala motiv masakra, a ga javnosti še ni razkrila. »Zdi se, da je šlo za nekakšno zamero, ker je morala obiskovati to šolo,« je za NBC povedal šef lokalne policije John Drake. Kaj to pomeni, ni dodatno razložil. Je pa potrdil, da naj bi se Audrey Hale identificirala kot transspolna oseba. Po poročanju ameriških medijev je že nekaj časa živela kot moški, Adrien.

»Nikjer več nismo varni. Ne v šolah, ne v restavracijah, ne v cerkvah,« je za ameriško mrežo CNN komentirala Shaundelle Brooks, ki je pred petimi leti v množičnem streljanju v lokalu z vaflji izgubila enega sina, drugi pa je bil v ponedeljek zaradi streljanja preventivno zaprt v svojo srednjo šolo. »Na smrt nas je bilo strah, saj nismo vedeli, ali bo strelec prišel pobijat tudi nas,« je dodal srednješolec Aldane. Brooksova na potencialno nevarnost pomisli vsakič, ko sina odloži v šoli. Staršem žrtev pa sporoča, da niso sami. Po podatkih organizacije Arhiv nasilja s strelnim orožjem je bilo v ZDA letos že najmanj 130 množičnih streljanj, to pa je bil devetnajsti strelski incident na šoli letos. S šestimi smrtnimi žrtvami je to najhujši smrtonosni napad na šoli od maja lani, ko je 18-letnik v teksaškem mestu Uvalde postrelil devetnajst otrok in dva učitelja.

Orožje najpogostejši vzrok smrti ameriških otrok

S strelnim orožjem je bilo lani ubitih ali ranjenih več kot šest tisoč otrok, letos jih je umrlo že več kot 400, od tega jih je bilo 59 starih enajst let ali manj. Ranjenih jih je bilo nekaj manj kot tisoč. V to statistiko sicer prištevajo tudi žrtve nesreč z orožjem. V raziskavi ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) so že predlani ugotovili, da je orožje leta 2020 preseglo avtomobilske nesreče kot najpogostejši vzrok smrti ameriških otrok.