Vprašanje: Ali lahko tudi sam, kot mejaš, sprožim postopek ureditve meje s sosedom ali mora to storiti geodetska uprava?

Postopek evidentiranja urejene meje lahko sprožite tudi sami. Ko boste to storili, boste postali stranka v postopku evidentiranja urejene meje, tako kot bodo to postali tudi lastniki sosednjih parcel. Postopek evidentiranja urejene meje pa lahko zahtevajo tudi državni organi ali občine.

Vprašanje: Kako v praksi poteka mejna obravnava?

Na mejni obravnavi lastniki sosednjih parcel za svoja zemljišča geodetu najprej pokažejo oziroma natančno opišejo potek meje v naravi. Lastniki parcel, ki se jih dotika meja, ki se jo ureja, lahko pokažejo oziroma opišejo samo točke, kjer se ta meja zaključi, ali samo izjavijo, da meja, ki se jo ureja, ne posega na njihovo zemljišče. Če lastniki parcel tako zahtevajo, jim mora geodet pokazati potek meje po podatkih zemljiškega katastra in jih opozoriti na stopnjo natančnosti katastrskih podatkov. To lahko zahtevajo tudi, preden sami pokažejo mejo.

Če se izkaže, da se pokazana meja razlikuje od meje po podatkih zemljiškega katastra, mora geodet lastnike parcel na to opozoriti in jim pojasniti, da v zemljiški kataster ni mogoče kot urejene evidentirati meje, ki se razlikuje od meje po podatkih zemljiškega katastra.

Če se pokazana meja ne razlikuje od meje po podatkih zemljiškega katastra in lastniki parcel soglašajo o poteku meje, geodet pokazano mejo izmeri in jo prikaže v elaboratu ureditve meje kot predlagano mejo.

Če se pokazane meje ne razlikujejo od meje po podatkih zemljiškega katastra, vendar lastniki parcel vseeno ne soglašajo z njenim potekom, si mora geodet prizadevati za sporazum med njimi. Če ga ne more doseči, določi potek predlagane meje geodet. Če lastniki parcel ne soglašajo s tako predlagano mejo, morajo pokazati svojo mejo. Če je ne pokažejo, šteje, da s predlagano mejo soglašajo.