»Nato kot zavezništvo, kot institucija, je popolnoma odrinjen na stranski tir in ne počne dobesedno ničesar. Žal mi je, da moram to reči,« je Kuleba dejal na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu. Kot je sicer poudaril, njegov očitek ni namenjen vsem državam v Natu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Obenem je pohvalil Bruselj za njegove prelomne odločitve, ki da jih niti sami Ukrajinci niso pričakovali. Ko je Rusija 24. februarja sprožila obsežen napad, je bilo v ukrajinski javnosti namreč razširjeno prepričanje, da bo na pomoč državi priskočil Nato in ne EU, je priznal.

»Na začetku vojne je v javnosti prevladovalo mnenje, da je Nato močna sila, EU pa da lahko izraža le različne stopnje zaskrbljenosti. Toda vojna je vedno preizkušnja, ki odstrani maske,« je dejal zunanji minister.

Omejena pomoč Nata bi sicer lahko bila posledica neuradnega dogovora med članicami Nata, da Ukrajini ne bodo dobavljale določene vojaške opreme in orožja. S tem naj bi predvsem želele zmanjšati tveganje neposrednega vojaškega spopada med Natom in Rusijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa, ki se sklicuje na neimenovane diplomatske vire.

Bojijo se, da bi lahko Rusija dobavo zahodnih tankov in bojnih letal Ukrajini razumela kot vstop Nata v vojno in sprejela povračilne ukrepe. Tovrstna oprema Ukrajini namreč še ni bila dostavljena. Tihi dogovor naj bi bil tudi razlog, da je Poljska marca odstopila od dobave lovcev mig-29 Ukrajini.

Ta tema se je razplamtela, potem ko je nemška državna sekretarka za obrambo Siemtje Möller v nedeljo na televiziji ZDF izjavila, da so se znotraj Nata dogovorili, da Ukrajini ne bodo dobavljali zahodnih tankov. Nemška vlada tega sicer doslej ni omenjala, tudi pri Natu obstoj dogovora zaenkrat niso komentirali. Tiskovni predstavnik zveze je danes zgolj poudaril, da so vse odločitve o dostavi orožja v pristojnosti posameznih držav članic.

Putin prebivalcem južne Ukrajine olajšal pogoje za pridobitev ruskega državljanstva

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes podpisal odlok o poenostavitvi postopka za pridobitev ruskega potnega lista za prebivalce južnih ukrajinskih regij Zaporožje in Herson. Prosilcem za državljanstvo ni treba živeti v Rusiji, predložiti dokazil o zadostnih sredstvih ali opraviti preizkusa ruskega jezika, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Južna ukrajinska regija Herson je trenutno pod popolnim nadzorom ruske vojske, regija Zaporožje pa je pod delnim nadzorom Moskve. Obe regiji bi po mnenju ruskih oblasti lahko postali del Rusije.

V ponedeljek so oblasti v Hersonu poleg ukrajinske grivne kot uradno valuto uvedle tudi rubelj. Uradniki, ki jih je nastavila Moskva, pa so za četrtek napovedali enak ukrep v nekaterih delih regije Zaporožje.

Podoben odlok za pridobitev ruskega državljanstva je bil izdan že leta 2019. Omogočil je hiter postopek za pridobitev državljanstva prebivalcem samooklicanih ljudskih republik Doneck in Lugansk, separatističnih regij na vzhodu Ukrajine. Več sto tisoč prebivalcev ukrajinskih regij Doneck in Lugansk pa je že prejelo ruske potne liste.

Razmere na vzhodu Ukrajine se ob ruskih napadih zaostrujejo

Razmere v regiji Donbas na vzhodu Ukrajine so »izjemno težke«, je v nočnem nagovoru dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in opozoril, da »Rusi želijo uničiti vse«. Ob tem je pozval k dobavi še več zalog težkega orožja za Ukrajino.

Zelenski je ponoči v svojem rednem nagovoru dejal, da je ruska vojska z vsemi silami pritisnila na Donbas. »Liman, Popasna, Severodoneck, Slovjansk - okupatorji želijo uničiti vse, kar je tam še ostalo,« je dejal Zelenski, ko je naštel več obleganih mest na vzhodu Ukrajine.

»Zato je dobava težkega orožja Ukrajini najboljša naložba za ohranjanje stabilnosti v svetu in preprečevanje številnih hudih kriz, ki jih Rusija še vedno načrtuje ali pa jih je že izzvala,« je po navedbah britanskega BBC dodal Zelenski.

Guverner vzhodne ukrajinske regije Lugansk Sergej Hajdaj je ob tem dejal, da je mesto Severodoneck pod udarom ruskih letal, raket, artilerije in minometov. Rusi po njegovem želijo v tem mestu utrditi nadzor nad regijo in se pomakniti naprej v Ukrajino.

»Razmere so zelo težke in žal se samo še slabšajo,« je dejal Hajdaj in v videoposnetku na Telegramu opisal »obsežno ofenzivo v vseh smereh«. »Ruska vojska se je odločila, da popolnoma uniči mesto. Severodoneck preprosto brišejo z obličja zemlje,« je dodal.

Rusi poskušajo obkoliti Severodoneck in Lisičansk

Ruske sile trenutno poskušajo obkoliti Severodoneck in sosednji Lisičansk, ki sta med zadnjimi oporišči ukrajinskih oboroženih sil v regiji Lugansk. Ruska vojska bombardira, obkoli in s svojo številčno premočjo zavzame vas za vasjo in mesto za mestom, še navaja BBC.

Ruska vojska je danes sporočila, da so ponoči uničili ukrajinsko tovarno motorjev, več železniških postaj ter poveljniških in komunikacijskih centrov. Tudi mesto Zaporižija na jugovzhodu Ukrajine je davi zadelo več raket, so po navedbah BBC sporočile lokalne oblasti. Vsaj ena oseba je v napadu umrla, tri pa so bile ranjene.

Ruska ofenziva je osredotočena predvsem na skrajni vzhod Ukrajine, vendar ruske sile nadzorujejo tudi del velike regije Zaporižija, ki med drugim vključuje mesti Melitopolj in Berdjansk, obsežen del obale ob Črnem Morju ter veliko jedrsko elektrarno na južnem bregu reke Dneper.

Ukrajinske oblasti po navedbah BBC trdijo, da je Rusija zbrala tri bataljonske taktične skupine v Vasiljevki, približno 50 kilometrov južno od Zaporožja, vendar še ni jasno, ali nameravajo ruske sile začeti ofenzivo na mesto.

Analitiki na ameriškem Inštitutu za vojne študije (ISW) podobno kot Hajdaj ocenjujejo, da ruska vojska na območju regije Lugansk v Donbasu na vzhodu Ukrajine zbira svoje sile iz različnih smeri. Ruske enote so po ocenah ISW v zadnjem tednu v Lugansku pridobile več ozemlja kot v celotni prvi polovici maja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.