Sodnik okrajnega sodišča v Ljutomeru Gorazd Tivadar je bil včeraj že drugič tarča napada istega storilca. Ta naj bi mu po odhodu s sodišča na parkirišču pred sodno zgradbo vsem na očeh s kladivom povsem uničil obe vetrobranski stekli na osebnem vozilu. »Bil sem žrtev osebe, ki me nadleguje že več kot deset let. Ta napad ni le poškodovanje stvari, ampak nadaljevanje in stopnjevanje napadov ter groženj te osebe proti meni. Omenjeni me je pred enim letom in pol v sodni dvorani sodišča na Ptuju tudi fizično napadel in me s pestjo udaril v obraz,« se je odzval sodnik Gorazd Tivadar.

Že vrsto let dobiva na tisoče elektronskih sporočil z žaljivo vsebino in grožnjami, storilec pa grozi tudi njegovim družinskim članom, s pisanji je nadlegoval njegove sosede, z množico elektronskih sporočil nadlegoval na stotine naslovnikov po Sloveniji. »V več primerih je nato policija preko tožilstva sprožila kazenske postopke, v nekaterih je bil že pravnomočno obsojen, nekaj pa jih je še poteka, tudi zaradi drugih oškodovancev, ne le mene. Vse izvira iz nezadovoljstva zaradi sodbe v primeru, v katerem sem sodil pred leti in po kateri je moral plačati odškodnino tožniku, kateremu je prav tako grozil,« je še dejal sodnik.

Odzivi društva, ministrstva

»Šokirani in ogorčeni smo ob tej novici,« pravi predsednica Slovenskega sodniškega društva dr. Vesna Bergant Rakočević. Napad je ostro obsodil tudi pravosodni minister Marjan Dikaučič, ukrepanje v smislu zaščite sodnikov zahtevajo na vrhovnem sodišču.

Septembra 2020 je bil sodnik Tivadar napaden na okrajnem sodišču na Ptuju, kjer je bil zaslišan kot priča v kazenski zadevi zaradi kaznivega dejanje poškodovanja tuje stvari. Incident je zakrivil Boštjan K. iz Ljutomera. »Glavna obravnava je potekala neovirano vse do trenutka, ko je bila obdolženemu dana možnost postavitve vprašanj navedeni priči. Obdolženčevo ravnanje se je v tej fazi začelo kazati v žaljenju priče in se kljub opozorilu sodnice ni prenehalo. Fizični napad obdolženega na pričo, udarec v predel ličnice, se je pripetil hipno,« so takrat pojasnjevali na ptujskem okrajnem sodišču.

Tivadar je v preteklosti že razsojal v zadevi, v kateri je bil obtožen Boštjan K., na Ptuju pa je nastopil le kot priča v postopku, v katerem je Ljutomerčan obtožen, da je marca 2019 popisal stene in z granitnimi kockami razbil nekaj šip na oknih okrajnega sodišča v Ljutomeru.

Boštjan K. je po incidentu na sodišču dejanje potrdil: »Takrat se je sodnik postavil v vlogo sodnika in začel nekaj modrovati in sem ga kar usekal na polno, da je padel ene dva metra na stran na klop in na eno gospo, ki ga je prijela, da ni padel na tla.« Policisti so dogodek leta 2020 obravnavali kot sum storitve kaznivega dejanja oviranja pravosodnih organov in tudi kot kaznivo dejanje povzročitve lažje poškodbe.

»Sodniku Tivadarju in vsem drugim kolegom na okrajnem sodišču v Ljutomeru, ki so bili s tem brutalnim in zavržnim dejanjem tarče ustrahovanja, izrekamo vso kolegialno in moralo podporo v upanju in prepričani, da se tovrstni napadi nikakor ne bodo obrestovali. Ker pa je napad na sodnika napad na to, kar sodnik predstavlja, torej na sodno oblast, pristojne institucije, konkretno ministrstvo za pravosodje, policijo in državno tožilstvo, pozivamo, da v okviru svojih pristojnosti naredijo vse, da se sodnikom takoj zagotovi bolj učinkovita varnost, ki bi take incidente preprečila, ter pomoč, če do česa takega kljub vsem ukrepom pride; da se zagotovi pregon tovrstnih dejanj po uradni dolžnosti; da se konkretni napad obravnava enako resno, ažurno in odločno, kot če bi se zgodil kateremu koli predstavniku katere koli veje oblasti,« pravijo v Slovenskem sodniškem društvu. »Ob tem skrajnem dogodku opozarjamo na skrb zbujajoče ustvarjanje družbene klime, v kateri se sodnih odločb, sodnikov in sodišč ne spoštuje, pač pa ob vsaki priložnosti na različne načine omalovažuje, kar posredno žal le napeljuje na take oziroma podobne incidente,« še opozarja Vesna Bergant Rakočević.